GeriEkonomi Şirket yönetiminde aile ağırlığı azalsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirket yönetiminde aile ağırlığı azalsın

Kurumsal Yönetim Derneği (KYD) tarafından düzenlenen ‘‘Bağımsız Yönetim Kurulu Üyelerinin Yönetim Kurullarındaki Rolü’’ konulu seminer, Hürriyet Gazetesi yazarı Ege Cansen'in moderatörlüğünde yapıldı. Türk-Henkel Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi'nin katıldığı seminerde, kurumsal yönetimin ve bağımsız yönetim kurulu üyelerinin yönetim kurulu ele alındı.

Seminerde, Türkiye'deki şirketlerin 30-35 yıl ile sınırlı sürelerde hayatta kalmasının başlıca nedenlerinden birinin, aile üyelerinin tüm kararlar üzerinde etkili kalma isteği olduğu üzerinde görüş birliğine varıldı. Seminerde ayrıca, insan kalitesinin sürekliliğinin sağlanmasında oluşan sıkıntının da şirketlerin üçüncü jenerasyondan öteye gidememesinde rol oynadığı belirtildi. Seminerde, ‘‘Serbest rekabet şartlarının önem kazandığı son 20 yılda bağımsız yönetim kurulu üyelerinin, yabancı yatırımcılarla pazar paylaşma gayreti içindeki şirketlerin kalıcı olmalarında hayati görevler üstlendiklerinin’’ altı çizildi.

Kurumsal yönetim anlayışının Türkiye'de tanınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Kurumsal Yönetim Derneği (KYD) Ocak 2003'ten bu yana faaliyet gösteriyor. KYD Yönetim Kurulu'nda Aclan Acar başkan, Tufan Darbaz ve Ümit Hergüner başkan yardımcısı, Cem Uşaklı sayman, Meltem Kurtsan, Muhsin Mengütürk, Haluk Alacaklıoğlu ve Aydın Karaöz de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorlar.

KYD, dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan 3 bin üyeli National Association of Corporate Directors, Center for International Private Enterprise, OECD, Dünya Bankası gibi kuruluşlarla işbirliği içinrde çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle