GeriEkonomi Şirket genel kurullarına SPK uzmanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şirket genel kurullarına SPK uzmanı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, istikrar programı ile alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirterek, 2002 yılından itibaren piyasalarda olumlu etkilerin görüleceğini umduğunu belirtti. Cansızlar, borsaya kote olan şirket genel kurullarına birer SPK gözlemcisinin de katılacağını açıkladı.

SPK Başkanı Cansızlar, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyelerineyönelik olarak düzenlediği bilgilendirme toplantısında, dünyada 1980`li yıllar öncesinde reel kesimin dolaylı olarak bankacılık kesimini kullanarak finansman sağladığını, 80`lerin ardından ise kendifaaliyetlerini sermaye piyasaları aracılığıyla finanse eder duruma geldiğini kaydetti. 

  Türkiye`de ise arda arda çıkan ekonomik krizler nedeniyle bu piyasaların istenildiği gibi gelişmediğini anlatan Cansızlar,önümüzdeki yıl yatırımcılara yönelik azınlık hakları ve küçük yatırımcıları korumak amacıyla öngörülen bir oy kullanma sistemi olan ``birikimli oy`` gibiyapacak düzenlemeler bulunduğunu ifade etti.

VADELİ İŞLEMLER VE OPSİYON PİYASASI

Cansızlar, Vadeli İşlemler Borsası`nın kuruluşu için de zemin hazırlandığını, esas sözleşmenin imzalanmasını beklediklerinibelirtti. 

  ``Sanırım bu sene içerisinde Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası İzmir`de faaliyete geçmiş olacak`` diyen Cansızlar, sermayenin tabana daha fazla yaygınlaşması için, İMKB, İstanbul Altın Borsası, Takasbank, bankalar ve TOBB gibi ortaklarla geniş bir platform oluşturduklarını kaydetti. 

  Bu ortakların esas sözleşmeyi imzalayarak kendilerine faaliyet için 1 yıl içinde müracaatta bulunmalarını beklediklerini anlatan Cansızlar, ``Biz görevimizi yaptık`` diye konuştu. 

  Yatırımcıları Koruma Fonu`nun devreye sokulduğunu ve Aracı Kuruluşlar Birliği`nin oluşturulduğunu söyleyen Cansızlar, Birliğin faaliyete geçtiğini, iyi bir meslek örgütü olma yönünde çalışmalarınındevam ettiğini vurguladı.

MUHASEBE STANDARTLARI KURULU

Muhasebe Standartları Kurulu`na da değinen Cansızlar, bunun diğer üst kurullar gibi olmadığını, içinde Maliye ile Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları ile SPK ve TÜRMOB gibi kuruluşlardan temsilcilerin bulunacağını, sekreterya görevinin şimdilik SPK tarafından yürütüldüğünü kaydetti. 

  Cansızlar, muhasebe konusunda Maliye Bakanlığı`nın ayrı, BDDK`nın ayrı, SPK`nın ayrı uygulama ve standartları bulunduğunu, uluslararası muhasebe standardının oluşması açısından bu kurulun önemli olduğunu ifade etti. 

MERKEZİ KAYIT KURULUŞU

  Merkezi Kayıt Kuruluşunu kurduklarını ve Ocak ayından itibaren faaliyete geçeceğini belirten Cansızlar, bunun İcra İflas Kanunu`ndakitasfiye hükümlerinin dışında, çok daha kolay ve kısa sürede, aracı kurumların tasfiyesi ile müşteri alacakları için prosedürü azaltan birkuruluş olduğunu vurguladı. 

  SPK Başkanı, bu kuruluşun aynı zamanda Yatırımcıları Koruma Fonu`nu da idare edeceğini açıklarken, artık kayıtların da sanal ortamda tutulacağını anlattı. 

  Lisanslama ve sicil konusunda da bilgi veren Cansızlar, sermaye piyasasında faaliyet göstereceklerin lisanslanmasına zemin hazırlandığını belirtti. 

  Borsa`daki şirketlerin bilançolarında bulunan gayrimenkullerin değerlemesinde görev alacak değerleme şirketlerine de değinen Cansızlar, bunların şirketlerin bilançolarında bulunan gayrimenkullerin değerlenmesinde ortaya çıkan sorunları ortadan kaldıracağını kaydetti.

ENFLASYON MUHASEBESİ

 Cansızlar, ortakların haklarının korunması ve kamuoyunun aydınlatılması için yaptıkları çalışmalar kapsamında, temettü dağıtımıve konsolide mali tablolar ve enflasyon muhasebesinin de olduğunu kaydetti. 

  Bu düzenlemenin mali tablo ve bilançoların uluslararası mukayese yapılabilirliği sağlayacağını anlatan Cansızlar, ``İsmi her ne kadar enflasyon muhasebesi ise de bunun adına uluslararası muhasebe standardı demek lazım`` diye konuştu.     

  31 Aralık 2001 tarihli bilançolarda yayınlanmak üzere bunun yayınlandığını, Mart ayının sonuna kadar düzeltilmiş halde Borsa`ya gönderilmesi gerektiğini kaydeden Cansızlar, bunun Maliye Bakanlığı`nın vergi düzenlemelerine aykırı olmadığını kaydetti. 

  Konsolide mali tabloların oldukça önemli olduğunu anlatan Cansızlar, daha önce bir holdingin bir çok şirketinden hangisi borsayakote ise onun bilançolarının istendiği, şimdi ise biri bile kote olsa geriye kalanın da konsolide bilançolarının istendiğini, bunun örtülü kazanç aktarımını önlemeye yönelik olduğunu kaydetti.Uluslararası ilişkilere de değinen Cansızlar, SPK`nın Uluslararası Menkul Kıymetler Örgütü`nün üyesi olduğunu ve 110`a yakın üyeye sahip olan bu Örgüt`ün yıllık toplantısının 2002 yılında İstanbul`da düzenleneceğini açıkladı.

2002`DE PİYASALAR OLUMLU

 Kamu borçlanma gereği yüksek ülkelerde sermaye piyasalarından istenen verimi tam almanın mümkün olmadığının altını çizen Cansızlar, ancak istikrar programı ile alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar vermeyebaşladığını ve 2002 yılından itibaren piyasalarda olumlu etkilerin görüleceğini umduğunu belirtti. 

  Cansızlar, Vadeli Döviz İşlemleri Piyasasındaki vergi gibi bazı sorunların çözümü için bu hafta içinde Merkez Bankası ile biraraya gelerek bir toplantı düzenleneceğini de kaydetti. 

  SPK Başkanı, 2002 yılından itibaren Borsa`ya kote olan şirketleringenel kurularına SPK`dan bir uzmanı gözetmen olarak göndereceklerini açıklarken, yatırımcıyı bilgilendirme açısından TRT`de her hafta programlara katılacağını ve illerdeki yatırımcıları bilgilendirme toplantılarının devam edeceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle