GeriEkonomi Sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte 2019 yeni sigara fiyatları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte 2019 yeni sigara fiyatları

Sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte 2019 yeni sigara fiyatları

Bugün yapılan açıklama ile beraber sigara fiyatlarının tarifesinde değişikliğe gidildi. Yapılan zammın duyurulmasıyla birlikte, özellikle tiryakiler sigara satış fiyatlarını araştırmaya başladı. 6 Nisan tarihi itibariyle güncellenen fiyat listesine göre en düşük bandrollü sigara fiyatı 11 liraya çıkarken, en yüksek fiyatlı sigaralar ise 15,5 lira oldu. Diğer firmaların da, benzer şekilde önümüzdeki günlerde sigara ürünlerine zam yapmaları bekleniyor. Peki sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte, 2019 güncel sigara fiyatları...

Sigara markalarına zam geldi. Yeni sigara fiyatları sosyal medyanın da en çok konuşulan konusu oldu. Yaşanan bu gelişme ardından birçok kişi yeni sigara fiyatları ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, hangi sigara ne kadar oldu? İşte, güncel sigara fiyatları... 

Sigara fiyatlarında ocak ayından bu yana gündemde olan fiyat artışı yapıldı. Bir sigara firması tarafından dün yenilen fiyat listesiyle, en düşük sigara fiyatı 11 liraya çıkarken, en yüksek fiyatlı sigara ise 15.5 liraya satılmaya başlandı.

SİGARAYA 2 LİRA ARTIŞ

Sigaradaki fiyat artışı ortalama 2 TL oldu. Diğer firmaların da, benzer şekilde önümüzdeki günlerde sigara ürünlerine zam yapmaları bekleniyor. Ocak ayında Resmi Gazete’de yayımlanan sürpriz bir değişiklikle sigaradaki vergilendirme sistemi değiştirilmişti.

Tütün içeren sigaralar ile diğer tütün mamullerinin ÖTV’sinde yapılan değişiklikle, sigaradan alınan yüzde 63’lük nispi ÖTV oranı yüzde 67’ye çıkarılmış, buna karşılık sigara fiyatlarının 7 lira ve altına düşmesini önlemek için uygulanan paket başına 5.6 liralık ‘asgari maktu vergi’ sıfırlanmıştı. Paket başına alınan 42 kuruşluk maktu vergi ise aynı kalmıştı. Sektörde, getirilen yeni sistemle 4 liralık bir fiyat artışının gerekli olduğu değerlendirmeleri yapılmış, ancak bugüne kadar söz konusu rakamlar fiyatlara yansıtılmamıştı. Böylelikle nisan ayı itibariyle, sigara fiyatlarına vergi artışının bir kısmı yansıtılmış oldu. Sigaradaki fiyat artışının enflasyona da yansıması bekleniyor. "

SİGARAYLA MÜCADELE YOĞUNLAŞACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Nargile dahil olmak üzere tütün ürünlerinin kullanıldığı açık alan kapalı alan tariflerini güncelleyerek yoğun mücadele dönemine gireceğiz." dedi.

Tütünle mücadele konusunda atılacak yeni adımlara ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda bulunan Koca, tütünle mücadelede konusunda kararlılıklarını sürdürdüklerini, asla geri adım atan bir yaklaşım içinde olmayacaklarını vurguladı.

Koca, sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımı konusunda elde edilen kazanımların son yıllarda kaybedildiğini ifade ederek, "Yüzde 27'lere kadar düşen, şimdi tekrar yüzde 31'lere doğru bir çıkış trendinin olduğunu gördüğümüz bir tütün kullanımından bahsediyoruz." diye konuştu.
Yapılan yasal çalışmayla, dijital medyada, sosyal medyada ve sinemalarda sigaranın tanıtım ve reklamını yasakladıklarını ve tek tip sigara dönemine geçildiğini hatırlatan Koca, uygulamalarda yer yer yanlışlar olduğunu, bunlarla yoğun mücadele edeceklerini söyledi.

Koca, kapalı ve açık alan tariflerinin uygulamada istismar edildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Açık alan adı altında açılır kapanır kapalı alanların oluşturulduğunu hepimiz biliyoruz. Bir mekana gittiğinizde o mekanın en iyi, en gözde, en manzaralı yerinin ön taraf olduğunu, toplumun sigara kullanmayan yüzde 70'nin ise arka taraflara itildiği bir yaklaşım tarzı... Bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz. Ekranlarda sigara dumanını karartıyoruz ama caddelerden geçerken dahi herkesin önden manzarayı seyrettiğinizde, sigara dumanını izlediğiniz ve gösterdiğiniz bir yaklaşım tarzı mücadele için uygun bir tarz olamaz. Kapalı alanlarda tütün kullanımı zaten yasak, açık alan tarifinde uygulamada olan bu sorunları ortadan kaldırmak üzere bu tip alanlara da izin vermeyeceğiz. Sadece açık alanda, açılır kapanır alanlarda da olmaması noktasında hatta bu görünür olmayan üstü açık alan olarak tariflediğimiz alanların özellikle ayrıca ruhsatlandırılması ve Sağlık Bakanlığının da burada devrede olması gerektiğine inanıyorum. Başka türlü bunun önlenebileceğine inanmıyorum."

"TÜTÜN ENDÜSTRİSİYLE MÜCADELE ETMEDİKÇE SONUÇ ALAMAYIZ"

Nargilenin zararlarına ve buna karşı alınacak önlemlere de değinen Koca, "Biz, tütün endüstrisiyle mücadele etmedikçe sonuç alamayız. Sigaranın daha çok modernleşmenin, sosyalleşmenin bir unsuru olarak gösterildiğini, değerleri noktasında hassasiyeti olan insanlara da o kültür ortamı içerisinde nargilenin yine endüstri tarafından sunulduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.
Koca, nargilenin uzun süreli tüketim olduğu için sigaradan da tehlikeli olduğunun altını çizerek, "Tütüne yönelik kanunda yasak var. Nargile de tütün olmasına rağmen bu yasak orada devreye girmiyor. Elektronik sigara da aynı kategoride... Endüstri her noktada bir açık aramaya ve bulduğu çıkış noktasında da bir şekilde kendince bir alanı hedefliyor. Bunu nargileyle, elektronik sigarayla yapıyor. Tütün endüstrisiyle mücadele etmedikçe sonuç alamayız. Topyekün endüstriyi hedefleyen ve her geçen gün bilinçaltında sigaranın iticiliğini hissettirdiğimiz bir bilinçlendirmeye doğru gitmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"MÜCADELEYİ KATILAŞTIRALIM İSTİYORUZ"

Sağlık Bakanı Koca, "Nargile dahil olmak üzere tütün ürünlerinin kullanıldığı açık alan ve kapalı alan tariflerini güncelleyerek yoğun mücadele dönemine gireceğiz." diye konuştu.

Kanunda kapalı alanlara en az 5 metre mesafede olacak şekilde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin önlenmesi konusunun yer aldığını kaydeden Koca, "Uygulamada bu yanlışların ve istismarların yoğun yapılır olduğu, açılır kapanır alanların kapalı alan haline getirildiği bir dönemi yaşıyoruz. Aslında dünyada kapalı alanlarda sigarayı yasaklayan ve bu konuyla mücadele eden nadir ülkelerinden biriyiz. Ama bu uygulamalarda son yıllardaki gevşemenin önüne geçeceğiz. Önümüzdeki dönemdeki yaklaşımlarımızla mücadeleyi katılaştıralım istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle