GeriEkonomi Siber saldırı faturası 1.3 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siber saldırı faturası 1.3 milyar dolar

Siber saldırı faturası 1.3 milyar dolar

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) İnternet Suçları Şikayet Merkezi'nin (IC3) yayınladığı rapora göre siber suçlardan kaynaklanan zarar 2016'da yüzde 24 artarak 1.33 milyar dolara ulaştı.

İnternet suçları ile ilgili şikayetleri almak üzere 2000 yılında kurulan merkez, yıl içerisinde bilgisayar korsanlarının faaliyetlerinden etkilenenlerden 300,000 şikayet aldı.

Çarşamba günü yayımlanan rapora göre, şirket yöneticilerine ya da tedarikçilere ait gibi gözüken sahte elektronik postalar kullanarak para transferi yapılmasını sağlayan siber suçlular nedeniyle ise şirketler 360 milyon dolar kaybetti.

IC3, kullanıcıların bilgisayardaki dosyalarını kilitleyerek yeniden erişim için ücret ödemeye zorlayan yazılımlar (ransomware) nedeniyle 2,673 şikayet alındığını ve bu tür yazılımlardan kaynaklanan zararların toplam 2.4 milyon doları aştığını açıkladı.

Mayıs ayında, WannaCry adlı bu tür bir yazılımın kullanıldığı siber saldırı 150'den fazla ülkede 300,000 bilgisayarı etkilemiş; fabrikaların, hastanelerin, alışveriş merkezlerinin ve okulların sistemlerinde sorunlara yol açmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle