GeriEkonomi Sendikalar KLM'den iş güvencesi istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sendikalar KLM'den iş güvencesi istiyor

Hollanda Kraliyet Havayolları KLM çalışanları, Fransız Havayolları Air France ile gerçekleştirilecek birleşmenin ardından en az 5 yıl iş güvencesi isteminde bulundu. KLM'de örgütlü sendikalar, iş güvencesi verilmediği takdirde, Air France ile yapılan anlaşmayı bloke edebileceklerini bildirdi.

Sendikalar, birleşmeden sonra kontrolün tamamen Air France geçmesinden kaygı duyduklarını bildirerek, bu nedenle KLM'in kendilerine iş güvencesi vermesini istediklerini belirttiler.    Sendikaların bu istemine karşılık KLM'in en fazla 3 yıl iş güvencesi verebileceği kaydedildi.

İki şirket arasında geçen ay sonunda varılan anlaşmanın bugün imzalanması bekleniyordu, ancak her iki havayolu şirketinin de ayrıntılar üzerindeki çalışmaları yüzünden imzanın bu hafta onuna doğru atılmasının beklendiği bildirildi.

Varılan anlaşma uyarınca, KLM büyük ölçüde Air France tarafından satın alınıyor. ''Air France-KLM'' adıyla Avrupa'nın en büyük, dünyanın üçüncü havayolu şirketi konumuna yükselecek olan yeni yapılanmada, KLM'in holding içindeki payı ancak yüzde 19 olacak.
  
Air France'in payı yüzde 44 olarak belirlenirken, Fransa devletinin payı da yüzde 54'den yüzde 37'ye düşecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle