GeriEkonomi SEKA'nın kapatılmasına onay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SEKA'nın kapatılmasına onay

Ankara 9. İdare Mahkemesi, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) İzmit SEKA Fabrikası'nın kapatılmasına ilişkin kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

Selüloz-İş Sendikası'nın ÖYK kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada, Ankara 9. İdare Mahkemesi, 27 Ocak'ta, dava konusu ÖYK kararının yürütmesini, davalı idareden savunma alınıp yeniden bir karar verinceye kadar durdurmuştu.

Alınan bilgiye göre, Ankara 9. İdare Mahkemesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan savunma geldikten sonra yürütmenin durdurulması istemini bugün yeniden görüştü.

Mahkeme, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Karar, taraflara tebliğ edildi.

Davacı Selüloz-İş Sendikası, bu karara itiraz edebilecek. İtirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi karara bağlayacak.

Ankara 9. İdare Mahkemesi, söz konusu ÖYK kararının iptal istemini daha sonra esastan görüşecek.

"KAVGAMIZ DEVAM EDECEK"

Selüloz-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Adnan Uyar, “Siyasi irade kapatma kararını kaldırana kadar kavgamız büyüyerek devam edecektir” dedi.

Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin kararını, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Necdet Eksen'in SEKA Genel Müdürlüğü'ne bildirdiğini duyduklarını ifade eden Uyar, “Karar bizim için üzücü bir olay, bizde hukuka siyasetin müdahalesi mi endişelerini uyandırdı” dedi.

Uyar, şöyle konuştu:

“SEKA çalışanının mücadelesi hukukla değil, siyasi iradeyle. Karar lehimize de olsa, bu fabrikada üretim yapılana kadar mücadelemiz sürecektir. Bu karar, hepimizi daha da kenetlendirdi, bilinçlendirdi, birleştirdi. Siyasi irade kapatma kararını kaldırana kadar kavgamız büyüyerek devam edecektir. Yapılması gereken neyse yapacağız, ödenmesi gereken bedel neyse ödeyeceğiz, ama SEKA'yı kurtaracağız. Onlara da, bize de hayırlı olsun.”

Uyar, sendikanın alacağı eylem paketini uygularken daha ciddi olacaklarını, sonuç işçinin lehine dönene kadar yapılması gerekeni yapacaklarını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle