GeriEkonomi Sarkozy: Yunanistan'ın euroya girmesine izin vermek hataydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy: Yunanistan'ın euroya girmesine izin vermek hataydı

Sarkozy: Yunanistan'ın euroya girmesine izin vermek hataydı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, “Yunanistan'ın zamanında euro bölgesine girişine izin vermeyi hata olarak” değerlendirdi.

Sarkozy, bir televizyona verdiği demeçte, euro bölgesi kurulduktan iki yıl sonra Yunanistan'ın bölgeye dahil olmasıyla ilgili bir soru üzerine, Yunanistan'ın ekonomisinin bölgedeki diğer ülkelerle parasal birliği oluşturmaya hazır olmaması nedeniyle bu ülkeyi euro bölgesine kabul etmenin hata olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sarkozy, “Ne sayın (Almanya Başbakanı Angela) Merkel, ne de ben Yunanistan'ın euro bölgesine girmesi kararı alındığında görevdeydik. Ve açıkça söylememe izin verin bu bir hataydı, çünkü Yunanistan düzmece rakamlara dayanarak girdi ve hazır değildi, ekonomisi hazır değildi” dedi.

Yunanistan'ın borç krizini, 2008'de finansal kriz sırasında Amerikalı yatırım bankası Lehman Brothers'ın çökmesiyle kıyaslayan ve Yunanistan konusunda başarısız olunması halinde bunun euro bölgesinde ve küresel ekonomide karmaşaya yol açacağı uyarısında bulunan Sarkozy, “Yunanistan iflas etseydi, bu herkesi etkileyecek bir domino etkisi yaratırdı. Tüm euro bölgesi riske girerdi” diye konuştu.

Sarkozy, Yunanistan'daki mevcut hükümetin ekonomiyi krizden çıkaracağından emin olduğunu ve Brüksel'de önceki gün euro bölgesi liderlerinin borç krizinin aşılmasında anlaşma sağlamasının “felaketi” savuşturduğunu söyledi.

FRANSA EKONOMİSİNE DE DEĞİNDİ
Konuşmasında Fransa'nın ekonomik durumuna da değinen Sarkozy, Fransa'nın bütçe açığını ve borcunu azaltmaya odaklanması gerektiğini söyleyerek, “Sorun, kredi derecelendirme kuruluşları değil. Sorun şu; çok fazla harcadık, çok çalışmaya ihtiyacımız var. Kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmek yerine bütçe açığımızı ve borçlarımızı azaltmalıyız” ifadelerini kullandı.

Fransa'nın kamu borçları için yıllık 49 milyar euro faiz ödediğine işaret eden Sarkozy, bu yıl için yüzde 1.75 oranındaki büyüme tahmininin tutturulabileceğini belirtti.

Vergi gelirlerindeki düşüşün, hükümetin gelecek yıl bütçede 6-8 milyar euro daha tasarruf etmesinin yollarını arayacağı anlamına geldiği ve bu tasarrufların nerede yapılacağı konusunda 10 gün içinde karar alacaklarını söyleyen Sarkozy, Fransız bankalarının muhtemelen euro bölgesindeki en sağlam bankalar olduğunu kaydetti.

Merkez Bankası'nın, finans sektöründe yüksek borsa simsarı ve yönetici primlerinin gelecek yıl Nisan ayından önce sona erdirilmesini gerekli görebileceğini bildiren Sarkozy, “Bir sebep yok, niçin vergi mükellefleri bankaların hatalarını ödemeye seferber edilsin” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle