GeriEkonomi Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladı

Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladı

Serkan ve İlker Taner kardeşlerin, anneleri Gönül Dönmez ile Kocaeli’de sanayinin içinde kurdukları Göçmen Börekçilik, yeni ‘börek fabrikasını’ tamamladı. Fabrikada 125 kadın çalışıyor ve günde 3.5 ton börek üretiyor.

Geleneksel mutfak lezzetlerimizdeki ‘markalaşma’ projelerine bir de ‘börekçi’ eklendi. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, Petkim, Tüpraş gibi sanayi tesisleri arasında 2004’te 60 metrekarelik bir dükkanla başlayan ‘Göçmen Börekçilik’ şu anda 49 şubeli bir zincir olmuş durumda. Birkaç hafta önce de 1.000 metrekare kapalı alana sahip üretim tesisinden, 3.500 metrekare kapalı alana sahip yeni ‘börek fabrikası’na taşınan firmada 125 kadın, günde 3.5 ton ‘boşnak böreği’ üretiyor. Göçmen Börekçilik’i, Körfez’de 25 sene kasap olarak hizmet vermiş bir esnafın çocukları olan İlker ve Taner Dönmez kardeşler, anneleri Gönül Hanım ile birlikte kurmuşlar. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Dönmez şöyle anlatıyor Göçmen Börekçilik’in öyküsünü: 

Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladı

FUTBOL OLMADI BÖREK TAMAM
“Körfez’in Yuvacık köyündeniz. Annem babam burada doğmuş ama dedelerimiz Yunanistan ve Bulgaristan’dan göçüp gelmişler. Babam (Mustafa) kasaptı. 25 sene burada esnaflık yaptı. Börek işine başladıktan sonra kasap dükkanını kapattı ve üç yıl önce de vefat etti. Ben ve kardeşim futbola çok meraklıyız, üniversitede de beden eğitimi ve spor okuduk. Ben paf takımına karar Kocaelispor’da oynadım. Almanya’da da üçüncü ligde 1 yıl oynadım. Kardeşim de amatör olarak oynadı. Babamız bizi futbol için hep destekledi. Ancak futbolda şansımız tutmadı. Börekte iyi gidiyoruz.

Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladıSANAYİ İÇİNDE BÖREK SATMAK
Babam rahmetli sağlığında mahalle kasaplığının artık geleceği kalmadığını görmüştü. Çünkü, kasaplara ancak ‘mahallede veresiye yazdıracaklar’ geliyordu. Babam 2004 yılında bana Körfez’in alt tarafında sanayiye çok yakın yerde bir dükkan tutmuş. Bu dükkanda ‘börek olabilir’ dedik. Çünkü bölgemiz sanayi bölgesi ve Tüpraş, Petkim gibi büyük tesislere hergün insan seli akıyor. Dolayısıyla ‘kahvaltıdan iyi para kazanabiliriz’ diye düşündük. Dükkanı hemen börekçi haline getirdik. Ustamız da annemiz oldu ki kendisi zaten çok iyi börek yapardı. Annemi bir şekilde kandırdık ve yanına da ilk başta üç tane de abla bulduk, başladık.

ÖNCE KOCAELİ’YE YAYILDIK
Dükkânı açtık, kısa süre sonra önünde kuyruk olmaya başladı. Marka tescilimizi hemen yaptık. ‘Bize de börek verin dükkân açalım’ diyenler olmaya başladı ve bir yıl sonra ilk bayiyi Derince’ye verdik. Sonra Çamlıtepeye derken, Kocaeli bölgesinde büyümeye başladık. Şu an itibariyle Kocaeli’de 37 noktadayız. İstanbul, Ankara, Adapazarı’ndakilerle şu an toplamda 49 adet Göçmen Börekçi açılmış oldu. Boşnak böreğini (biz ‘göçmen böreği’ diyoruz) kıymalı, peynirli, ıspanaklı, patatesli yapıyoruz. Ayrıca paçanga, su böreği, Kürt böreği, poğaça var ama ana ürünümüz göçmen böreği.

Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladıYENİ FABRİKAYA TAŞINDI
1.5 ay önce yeni fabrikamıza geçtik. 3.500 metrekare kapalı alanımız var ve 3.5 milyon TL yatırım yaptık. Kendi mülkümüzdeyken 1000 metrekaredeydik.

Sanayinin içinde börek satarak 125 ev kadınına iş sağladıŞu anda fabrikamızda 128 personelimiz var ama bunların üçü erkek. Gerisi kadın. Dükkanlarda da 50 noktada da 200 kişi çalışıyor. Fabrika ciromuz 10 milyon lira. Bize ait 4 dükkanla bu 12 milyon lirayı buluyor. Diğer dükkanlar franchising olarak çalışıyor. Günlük 3.5 ton börek üretiyoruz ortalama.”

KADINLAR İÇİN EĞİTİM VAKFI
Taner Dönmez, “Annemiz, 125 kadın çalışanlarımızın başında. Sadece kol böreği ve Kürt böreğini erkekler yapıyor ki onlar da 3-4 kişi. Kadınların tamamı ev hanımıydı. 50 yaş üzeri kadın çalışanımız da çok. Üretimi tamamen el emeği ile yapıyoruz. Makina kullanmıyoruz. Çünkü makina kullanınca katkı kullanmak gerekiyor o da bize uygun değil” diyor. Dönmez, babası Mustafa Dönmez adına bir ‘mesleki eğitim vakfı’ kuracaklarını da belirtiyor ve şu bjlgileri aktarıyor: “Bu vakıfta kadın istihdamına destek için 3 aylık mesleki eğitim vereceğiz. Bu konuda İş-Kur’un, KOSGEB’in destekleri de var onlardan da istifade edeceğiz. Yıl sonuna kadar 10 şube daha açacağız.”

EKMEĞİMİ BÖREĞİMİ KENDİM YAPARDIM
GÖÇMEN Börekçilik’in kurucularından ailenin annesi Gönül Dönmez de, şu bilgileri aktarıyor: “Ben, ev hanımı olarak ekmeğimi, böreğimi kendim yapardım. Kışın iki çuval unu bitirirdim. Bu böreğe bizim oralarda ‘çarşaf böreği’ deriz. Muhacirlerin evde yaptığı börektir. Biz Boşnak değiliz ama Balkan’larda çok yaygın bir börektir.”
sozdemir@hurriyet.com.tr


 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle