GeriEkonomi Sanayicinin ‘yerli malı kullan’ lobisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayicinin ‘yerli malı kullan’ lobisi

Ekonomideki genel iyşileşmeye rağmen iç talebin yeterince canlanmaması sanayicileri düşündürüyor. Ankara'da hükümet temsilcileri ve bürokratlarla temaslarda bulunan Tanıl Küçük başkanlığındaki İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye'nin öncelikli sorunlarına ilişkin görüş ve önerilerini bir rapor halinde hükümete sundu. Raporda Türkiye'de üretilen malın kullanımının tüm alanlarda desteklenmesi istendi.

Raporda bu konuda şu ifadelere yer verildi: ‘‘Türkiye'de üretilen malın kullanımı tüm alanlarda desteklenmelidir. Ulusal üretimin desteklenmesi ve istihdam arttırılması yönünde, İSO ve hükümet ortak politikalar oluşturmalıdır. Bu çerçevede Türkiye'de üretilen malın kullanılması amacıyla İSO'nun önerisi ve TOBB öncülüğünde oluşturulan Türkiye'de üretilen malı kullan projesi, hükümetin gündemine alınmalıdır.’’

İSO'nun raporunda, ekonomik göstergelerdeki olumlu gidişin 2003 yılında da devam etmesinin memnuniyet verici olduğu, ancak buna rağmen, ekonomideki kırılganlığın belli alanlarda hala devam ettiği vurgulandı. Raporda, kalıcı iyileşme için bu alanlarda mesafe kat edilmesi gerektiği vurgulandı. Yatırımlarda istenilen düzeyde bir artış olmadığı, üretimin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Ekonomideki olumlu gidişte en büyük payın, ihracatçı sanayiciye ait olduğu, ancak girdi maliyetlerinin yüksekliği ve döviz kurlarındaki gerileme nedeniyle ihracatçı sanayicinin sıkıntılı bir dönem geçirdiği, bu sıkıntıların aşılamamasının, ihracattaki başarının devamını tehlikeye sokacağı vurgulandı.

İç piyasa ağırlıklı çalışan ve ihracata dönük olmayan sektörlerin krizin etkilerini hala taşıdığı vurgulanan raporda, bunda en büyük etken olarak, iç talepte yeterli canlanmanın sağlanamamış olması gösterildi. Uygulanan ekonomik programın başarısının, enflasyonla mücadele, mali disiplinin korunması ve faiz dışı fazla hedeflerinin bundan sonra da kararlılıkla izlenmesine ve kamu kesiminde yapısal reformların hızla tamamlanmasına bağlı olduğu belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle