GeriEkonomi Sanayi üretimi iyi gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayi üretimi iyi gidiyor

Sanayi üretimi, bu yılın Ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.3 oranında arttı. Söz konusu artış, geçen yılın aynı ayında yüzde 7.0 olmuştu. Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde ise sanayi üretimi artışı yüzde 7.7 oldu.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), ‘2003 Yılı Sanayi Üretim Endeksi Ağustos ayı’ sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre, sektörel bazda değerlendirildiğinde Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre, imalat sanayi üretiminde yüzde 10.7, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 9.7 ve madencilik sektöründe de yüzde 4.7 oranında artış yaşandı.

İmalat sanayi içinde yer alan alt sektörlerde ise, üretim, yüzde 423.1 oranıyla en çok diğer ulaşım araçları imalatında artarken, büro, muhasebe bilgi işlem makinaları imalatı yüzde 187.7, taşıt araçları vekaroseri imalatı yüzde 48.8, basım ve yayım imalatı yüzde 32.6, makinave teçhizat imalatı yüzde 28.9, radyo, TV haberleşme cihazları imalatı yüzde 23.5 oranında arttı.

Aynı dönemde, derinin işlenmesi, bavul, çanta imalatı yüzde 53.0, mobilya imalatı, ağaç ve mantar ürünleri imalatı yüzde 4.4 ve elektrikli makina cihaz imalatı yüzde 3.0 oranında azaldı.

SEKİZ AYLIK ORTALAMA

Bu yılın 8 aylık ortalamasında ise, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sanayi üretimi yüzde 7.7 oranında arttı. Üretim, 8 aylık ortalamalara göre, imalat sanayi sektöründe yüzde 8.5, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 7.9 oranında artarken, madencilik sektöründe yüzde 9.7 oranında azaldı.

Bu yılın ocak ayında yüzde 15.3 ile Mart 2002'den bu yanaki en yüksek artış oranına ulaşan sanayi üretimi artışı, şubatta yüzde 4.3, martta yüzde 6.1, nisanda yüzde 3.9, mayısta yüzde 4.9, haziranda yüzde 11, temmuz ayında da yüzde 11.9 olmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle