GeriEkonomi Saman 'sarı altın' oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saman 'sarı altın' oldu

Saman 'sarı altın' oldu
refid:16695463 ilişkili resim dosyası

Çukurova'da Mayıs ve Haziran dönemindeki buğday hasadı sırasında kilogramı 3-5 kuruş arasında değişen saman fiyatlarının 10 kat artış göstererek 30 kuruşa kadar çıktığı bildirildi.

Son dönemlerde devlet tarafından sağlanan uygun kredi koşulları ile hayvancılık sektörü hareketli günler yaşamaya başladı. Birçok kişi karlı bir sektör haline gelen hayvancılık yapmak için girişimlerini sürdürürken, mayıs ve haziran döneminde buğday hasadı sırasında kilogramı 3-5 kuruş arasında değişen saman fiyatları 10 kat artış göstererek 27-30 kuruşu kadar kadar çıktı. Hasat döneminde 1,5 lira olan yaklaşık 15 kilogram ağırlığındaki samanın balyası da 5 liraya kadar yükseldi.

Adana'nın Yumurtalık ilçesi Tarım Müdürü Cihangir Çay, son dönemlerde hayvancılık sektöründe yaşanan olumlu gelişmelerin pek çok kişiyi bu alana çekmeye başladığını söyledi.

Sektöre yeni giren bu kişilerin hazırlıksız yakalandıklarını belirten Çay, şöyle konuştu:

“Hayvancılıktaki en büyük maliyet unsuru olan kaba yemi hesaba katmadılar. Mayıs ve haziran aylarında kilosu 3-5 kuruş arasında değişen fiyatlarla satılan samanın fiyatı 10 kat artış göstererek şu anda 27-30 kuruşa kadar çıktı. İşin bir diğer yanı piyasada saman bulmak da neredeyse imkansız. Talebin fazla, arzın ise az olması nedeniyle saman fiyatları patladı. Hayvancılıktaki en önemli maliyet unsuru olan kaba yem maliyetlerindeki bu artışın sektöre yeni girenleri nasıl etkileyeceği merak konusu.”

SAKLA SAMANI, GELİR ZAMANI

İlçeye bağlı Kuzupınarı köyünde çiftçilik yapan Seyhan Selçuk da, sektöre yeni giren üreticilerin kaba yem fiyatlarının yükselmesinin ardından zor duruma düştüklerini söyledi.

Üretim maliyetlerinin artmasının üretici karlarının azalması sonucunu doğuracağını anlatan Selçuk, “Maliyetlerde meydana gelen bu artışların et fiyatlarına yansıması da kaçınılmaz olacak. Samana olan talep fazla ama piyasada saman bulmak neredeyse imkansız. Bu durum da fiyatların patlamasına neden oldu. Saman yeniden altın günlerini yaşamaya başladı” diye konuştu.

Selçuk, samanı depolayanın kazandığını ifade ederek, “Mayıs ayındaki hasat döneminde samanı kilosu 3-5 kuruştan alıp saklayanlar bugünlerde 30 kuruşa sattı. Böylece, (sakla samanı gelir zamanı) atasözü de gerçekleşmiş oldu” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle