GeriEkonomi Sakat kalmadan da gazi maaşı alınabilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakat kalmadan da gazi maaşı alınabilecek

Sakat kalmadan da gazi maaşı alınabilecek

Ankara 12. İdare Mahkemesi, terörle mücadele sırasında vücuduna şarapnel parçaları saplanan, ancak “engelli hale gelmeyen” eski asker Şentürk Çolak’ın, 22 yıl aradan sonra gazi sayılarak, vazife malulü maaşı bağlanmasına karar verdi. Çolak, sakat kalmadığı için gazilik maaşı talebi reddedilmişti. Bu karar ile ilk kez bir kişi engelli hale gelmediği halde “gazi” sayıldığı bildirildi. 

TEDAVİSİ YAPILAMIYOR 

Şentürk Çolak, vatani görevini yaparken, 1994 yılında Van’ın Seydi Tepe bölgesinde, PKK mensuplarıyla girdiği çatışmada ağır yaralandı. Çatışmada Çolak’ın vücuduna çok sayıda şarapnel parçası isabet etti. Çolak, yıllarca tedavi görmesine rağmen “Sakat kalma riski” olduğu için vücudundaki şarapnel parçaları çıkartılamadı. Etismesgut Askeri Hastanesi’nin verdiği raporda Çolak’ın “sağ ayağında, çene altında ve omzunda şarapnel” parçaları bulunduğu tespit edildi. Doktorlar, şarapnel parçalarının çıkarılması halinde sakat kalma riski bulunduğu için Çolak’ı ameliyat edemedi. Çolak’ın, beynindeki rahatsızlık ve bel fıtığı gibi hastalıklarının tedavisi de vücutta bulunan şarapnel parçaları nedeniyle MR çekimi yapılamadı. Güçlükle hayatını sürdürmeye çalışan Çolak, “Gazi sayılarak, kendisine vazife malulü maaşı ödenmesi” için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurdu. Ancak SGK, başvuruya yasal süre içinde yanıt vermedi. 

Sakat kalmadan da gazi maaşı alınabilecek

İLLAKİ SAKAT MI KALSIN 

Bunu “zımmi ret” sayan Çolak’ın avukatı İsmail Kılıç, işlemin iptali için Ankara 12. İdare Mahkemesine dava açtı. Avukat Kılıç dava dilekçesinde, “Müvekkilim engelli hale gelmediği için gazi sayılmıyor. Sağlık sorunlarından kurtulması, tedavi olabilmesi için sakatlık riskini göze alıp ameliyat olmak zorunda. Önüne zor tercih konuluyor. Ya gazilik maaşından vazgeçecek ya da ameliyat olup sakat kalma riskini göze alacak” dedi. 

Sakat kalmadan da gazi maaşı alınabilecek

İLK KARAR

Davaya bakan mahkeme, Çolak’ın GATA’ya sevk ederek rapor alınmasına karar verdi. GATA, “Davacının rahatsızlığının askerlik sebep ve tesiri oluşmuş olabileceği” yönünde rapor verdi. Mahkeme de yasa hükümlerinin geniş yorumlanması gerektiğini belirterek, Çolak’ın gazi sayılarak, vazife malulü sayılmasına ve maaş bağlanmasına hükmetti. 

YARALANMASI YETMEZ, SAKAT KALMASI LAZIM 

Çolak’ın avukatı ve aynı zamanda Şehit Aileleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan İsmail Kılıç, mevzuata göre bir kişinin gazi sayılabilmesi için sakat kalma şartı arandığına dikkat çekerek, “Bir kişinin gazi sayılabilmesi için yaralanmış olması yetmez. Yasadaki ‘Yaralanan’ ibaresinden kasıt, malül olabilecek şekilde yaralanması. Sakat bırakmayacak şekilde yaşanılan yaralanma olaylarında kişinin gaziliğine hükmedilemez. Ona sadece yara beratı verilir. Bu karar ile mahkeme ilk kez engelli olmadığı halde bir kişinin gazi olmasına hükmetti” dedi.

Sakat kalmadan da gazi maaşı alınabilecek

 

ENGELLİ ŞARTI

Başta 3713 sayılı yasa olmak üzere birçok düzenlemede, bir kişinin gazi olarak sayılabilmesi için sakatlanması, “engelli” hale gelmesi gerekiyor. Terörle Mücadele Kanunda “Malul olanlarla aylığa müstehak dul ve yetimlere yardım” maddesinde şöyle deniliyor:

Madde 21 – (…)(2) kamu görevlilerinden yurtiçinde ve yurtdışında görevlerini ifa ederlerken veya sıfatları kalkmış olsa bile bu görevlerini yapmalarından dolayı terör eylemlerine muhatap olarak yaralanan, engelli hâle gelen, ölen veya öldürülenler hakkında 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle