GeriEkonomi SADECE 12 KURUŞ KALDI
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SADECE 12 KURUŞ KALDI

SADECE 12 KURUŞ KALDI
refid:21285504-spot ilişkili resim dosyası

Benzin fiyatlarında artış eğilimi devam ediyor. Son üç hafta içerisinde üç kez zamlanan benzinin rekor kırmasına sadece 12 kuruş kaldı.

Benzine ağustos ayı içinde üç haftada gelen üç zamla birlikte litre fiyatı rekora koşmaya başladı. Temmuz sonunda 4.30 lira olan benzinin litresi 1 Ağustos'ta 4.39 liraya, 11 Ağustos'ta 4.47 liraya, bugün itibariyle de 4.58 liraya çıktı.

DÜNYANIN EN PAHALI BENZİNİ KULLANIYORLAR - FOTO GALERİ

Türkiye'de benzin fiyatları en yüksek rakama Mart sonunda 4.70 lira ile ulaşmıştı.

Uluslararası pazarlardaki petrol fiyatları ve içeride doların değerine göre belirlenen benzinin litresi yılbaşında 4.32 lira seviyesinde bulunuyordu. Yılbaşından bu yana bakıldığında depoyu doldurmanın ortalama maliyeti 194 liradan 206 liraya çıkmış oldu.

TÜRKİYE DÜNYADA İKİNCİ

Türkiye dünya sıralamasında en pahalı benzinin satıldığı ikinci ülke konumunda bulunuyor. Bloomberg'in araştırmasına göre Norveç bir galon (3.7 litre) benzine ödediği 10.1 dolarla zirvede bulunuyor. Onu Türkiye 9.6 dolar ve İsrail 9.3 dolarla izliyor.

PETROL 98 DOLARIN ÜZERİNDE

Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatları bugün 98 doların üzerine çıktı. Fiyatlardaki artışta Fed'in ABD ekonomisindeki toparlanmayı desteklemek için harekete geçebileceği beklentisi etkili oldu.

Fed'in son toplantısına ilişkin tutanaklarda, ekonominin kayda değer büyüme göstermemesi halinde “yakın  bir zamanda” yeni parasal teşvik tedbirlerine gerek duyabileceği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle