Sabancı: "THY pahalı satılmak isteniyor"

Hürriyet Haber
21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, THY'nin İngiliz Havayolları'nın (British Airways-BA) borsa değerine göre iki misli pahalı satılmak istendiğini savunarak, "THY'de çıtayı yukarıya, lojiği olmayan bir yere koydun mu ne alan olur, ne satan olur" dedi.

Sakıp Sabancı, "Koç Grubu ile THY'de ortaklık" konusuyla ilgili soru üzerine, THY ve devlet bankaları konusunun yıllardır konuşulmasına rağmen birşey yapılamadığına işaret etti.

Devlet bankalarında, özelleştirme yerine özerkleştirme yapılmasına yönelik yeni bir reçetenin masaya konulduğunu belirten Sabancı, "Birkaç sene daha kaybedelim, çünkü çok vaktimiz var!..." diyerek tepkisini ortaya koydu. Sabancı, şöyle konuştu:

"Ondan sonra özelleştirme diyoruz. THY'de çıtayı yukarıya, lojiği olmayan bir yere koydun mu ne alan olur, ne satan olur. Bunun Türkçesi şudur; (özelleştirmeyi istemiyorum)un başka türlü anlatımı. (Benim Türk Hava Yollarım, İngiliz havayollarından çok daha büyük, onun büyük güçlerine rağmen çok daha büyük bir fiyata satacağım) demek, realiteyi yakalamamak, bir başka anlatımla özelleştirmeyi istemiyorumdur. Özelleştirmede başarılı değiliz yıllar kaybedildi, THY'de de şimdi aynı, çıtayı yukarı koyduk."

THY'nin fiyatı yüksek

Sabancı, "Fiyat yüksek mi?" sorusu üzerine de, THY'nin BA'nın borsa değerine göre iki misli pahalı satılmak istendiğini savunarak, şöyle dedi:

"Evet efendim... İngiliz Havayolları'nın filosuna ve güçlerine bak, o gün borsadaki değerine bak.

Sen bugün THY'yi onun iki misli pahalı fiyata satacağım diye çıtayı yukarıya koydun.

Bu çıta gibi başka meseleler de vardır. Altın hisse. Kim kontrol edecek? Eğer Sabancı Topluluğu'nda bir lider, takımlar çalışması yoksa, kardeşler, aileler, 30 bin kişi elele değilse, dinamizm yoksa, sizi her ay bir açılışa çağırabilir miyiz?

15 seneden beri bu memlekete kaygılar pompalanırken, her ay sizi çağırıyoruz. Neden burada böyle oluyor da başka yerlerde olmuyor. Birlik yok, elele yok."

Devlet bankaları konusunda da vakit kaybedilmemesi gerektiğini vurgulayan Sabancı, "Hükümetin bir gün değil, bir saat evvel devlet bankalarının yükünden kurtulması lazım" diye konuştu.

Akbankla ilgili iddialar

Sakıp Sabancı, yaşanan mali krizde Akbank ile ilgili iddiaların gündeme geldiğinin belirtilmesi üzerine de, şunları söyledi:

"Dedikoduları bir tarafa koyalım, realiteleri, aksiyonları bir tarafa koyalım. Dedikoduları, negatifleri pompalamak kimseye fayda getirmez. Akbank'ın sadece Türkiye'de değil, Wall Street'te bayraklar dalgalanıyor, orada layık olduğu mükemmel adıyla, soyadıyla yer tutuyor. Londra'da da bayraklar dalgalanır. Orada Akbank adıyla Türk'ün imajı var. Türkün imajına güzellikler pompalıyor. Akbank gibi müesseselere, dolusuna ihtiyacımız var. Dedikodular bize birşey kazandırmaz. Akbank ile ilgili bugüne kadar duydunuz mu eğri büğrü bir iş?"

Bankalarla ilgili operasyonların neden başka ülkelerde değil de Türkiye'de yapıldığını soran Sabancı, "Kadersizliğimiz burada. Çilemiz burada. Neden benim memleketimde var da başka yerde yok?. 20. asrı yaşıyoruz, pat pat diye gündemin önüne birşeylerin gelmesi neden oluyor? Ne zaman bundan terhis olacağız, ne zaman kurtulacağız" diye sordu.

TGRT işi dedikodu

Sabancı, "Şu anda bir kriz var mı ve ekonomi yönetimi sizce görevini yerine getiriyor mu?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Elbette daha iyinin daha iyisini isterken, daha iyi hastane, daha iyi üretme, daha iyi adil bölüşme, dengeli yatırımlar neyi sayarsan tamam değil. Medya iyi daha iyi olabilir mi? Kendi kendinize bir bilanço yapın. (Bu mükemmel daha iyisi olamaz, başka hedefimiz yok) diyorsanız, bunu söyleyin. Bizim medyamız da, sanayicimiz de, tarımcımız da daha iyi olsun, memurum da polisim de öğretmenim de... Bu ne ücretler, bordrolar, bu ne enflasyon hep beraber yaşıyoruz. Kimin meselesi, Türkiye'nin meselesi."

"Üretime ara veren kuruluşlar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da Sabancı, "Üretimleri azaltmak yanlış yanlışoğlu yanlış olur. Krizler, zor günler gelebilir, hemen bunların arkasına saklanıp morali bozmakla birşey kazanamayız. Yine kurtulmanın yolu yükler yine ağır da olsa yine yola devamdadır" diye yanıtladı.

Sakıp Sabancı, "TGRT'yi almak için girişleriniz var mı?" sorusuna da "dedikodulara ehemmiyet vermeyiniz. Alan yok, satan yok. Yetkili ben. Sabancı Topluluğu'nda alan da yok satan da yok. Dedikoduya yer yok" yanıtını verdi. (aa)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı