GeriEkonomi Sabancı, Güney Amerika'da iki fabrika birden alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı, Güney Amerika'da iki fabrika birden alıyor

Sabancı Holding, Hollandalı Akzo Nobel'in dört fabrikayı kapsayan elyaf birimine yüzde 50 ortaklık için yaptığı ön anlaşmanın ardından, şimdi de Güney Amerika'ya uzanıyor. Sabancı Holding'e bağlı Kordsa, Du Pont'la birlikte Brezilya ve Arjantin'de iki yerel fabrikayı alacak.

SABANCI Topluluğu kuruluşlarından Kordsa'nın Genel Müdürü Güler Sabancı, Avrupa Kalite Ödülleri sonrasında bugünlerde yeni bir heyecan daha yaşıyor. Kulislerde konuşulanlara bakılırsa, Güler Hanım'ın heyecanı, Kordsa'nın Du Pont ile birlikte çok yakında Güney Amerika'da kord bezi üretimine başlayacak olmasından kaynaklanıyor. Çünkü Kordsa, Amerikalı Du Pont firmasıyla birlikte, Brezilya ve Arjantin'de kord bezi üreten iki yerel fabrikayı satın alıyor. Satın alma işlemlerinin bir hafta içinde tamamlanacağı öğrenildi.

LASTİK CENNETİ

Üstelik Güney Amerika'daki bu yeni yatırımlarda Kordsa'nın büyük ortak olarak yer alması, Güler Hanım'ı daha da gururlandırıyor. 30 milyon dolarlık yeni yatırımda Kordsa'nın hissesi yüzde 51, Du Pont'un hissesi ise yüzde 49.

Piyasa çevrelerinde konuşulanlara göre, Kordsa-Du Pont ortaklığı, lastik üretiminde çok ileri olması nedeniyle Güney Amerika'yı seçti. Ortaklar ilk aşamada, satın alacakları kord bezi üreten yerel fabrikaları işleterek, Güney Amerika'daki lastik fabrikalarına mal vermeyi planlıyor. Çünkü Güney Amerika'da bu konuda çok büyük bir hazır pazar var.

Kordsa'nın bu yeni atılımını bütün heyecanına rağmen ‘‘sır’’ gibi saklamayı başaran Güler Sabancı'nın, Güney Amerika projelerini, imzayı attıktan sonra açıklaması bekleniyor. 1973’te kurulan Kordsa, bugün, kord bezi sektöründe dünya pazarının yüzde 12'sini elinde tutan, dünyadaki en büyük üç bağımsız kord bezi üreticisinden biri. Türkiye'de de kord bezi, konveyör ve chafer bezi ve diğer endüstriyel bezler üreten tek sanayi kuruluşu. Mısır'da Mısır Packaging Ltd. ile ortak Nile-Kordsa ortaklığı bulunan Kordsa, yurt dışına know-how da ihrac ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle