GeriEkonomi Sabancı’dan 80 milyon dolarlık yeni yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı’dan 80 milyon dolarlık yeni yatırım

Sabancı’dan 80 milyon dolarlık yeni yatırım
refid:30031929-spot ilişkili resim dosyası

PHILIP Morris/Sabancı Türkiye Genel Müdürü Enrique Jimenez, ihracat amaçlı kapasite artışına yönelik 80 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını söyledi.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’nde konuşan Jimenez, “Türkiye’de bugüne kadar 680 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Dünyada 40’ın üzerinde fabrikası olan Philip Morris International, yeni yatırım için İzmir Torbalı’daki fabrikamızı seçti. 80 milyon dolarlık yeni yatırımla ihracat kapasitemizi artıracağız” dedi.

160 MİLYON DOLAR

İhracat hacmini 2010 yılından bu yana yaklaşık üç kat artırdıklarını belirten Jimenez, 2014 yılını 160 milyon dolar ihracatla tamamladıklarını söyledi. Ancak Jimenez, mevcut kapasite, üretim rakamı ve yeni yatırım sonrası ne kadarlık bir kapasite artışına gidileceği konusunda bilgi vermedi. Jimenez’in verdiği bilgiye göre, Philip Morris Sabancı Torbalı fabrikasından ağırlıkla bölge ülkeleri olmak üzere, Fas ve İspanya’nın da bulunduğu 22 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

2015’TE TAMAMLANACAK

Jimenez, yeni yatırımın yıl sonu itibariyle tamamlanmış olacağını söyledi. Türkiye’yi “yatırım yapmak için doğru yer” olarak tanımlayan Jimenez, “Türkiye hâlâ Avrupa dahil pek çok ülkenin üzerinde büyüyor. Bu çok pozitif bir etken. Mali disiplinin iyi olması da çok önemli. Ancak yabancı sermaye için en önemli kriterlerin başında fikri mülkiyet haklarının korunması geliyor. Sahte ve kaçak ürün pazarını engellemenin yanı sıra, bürokrasiyi azaltmak da yabancı sermayenin Türkiye’ye olan ilgisi artırır. Türkiye’nin yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Kaçak oranı yüzde 11.7’ye geriledi

TÜRKİYE’de 2014’te “yasal” sigara tüketiminin 4.7 milyar paket olarak gerçekleştiğini söyleyen Enrique Jimenez, Türkiye’nin kaçak sigara ile mücadelesinin kayda değer sonuçlar verdiğini; 2014 sonunda yüzde 20.7 olan kaçak seviyesinin bu yılın ilk altı ayında yüzde 11.7’ye gerilediğini belirtti. Jimenez, “Geçen yıl Türkiye’de tüketilen her 5 sigaradan biri yasal olmayan yollardan satışa sunulurken; bu yıl bu oran her 10 sigaradan birine geriledi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle