GeriEkonomi S&P'den çok önemli uyarı geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S&P'den çok önemli uyarı geldi

S&P'den çok önemli uyarı geldi
refid:30180448-spot ilişkili resim dosyası

Standard & Poor's, Türkiye'nin yatırımcı güvenindeki değişikliklere aynı kredi notuna sahip Endonezya'dan daha hassas olduğunu söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin yüksek dış borcu ve finansman gereksinimi nedeniyle yatırımcı güvenindeki değişikliklere aynı kredi notuna sahip Endonezya'dan daha hassas olduğunu belirtti.

S&P tarafından hazırlanan iki ülkenin karşılaştırıldığı raporda, küresel likidite ve yatırımcı güvenindeki değişikliklere karşı iki ülkenin de kırılgan olduğuna dikkat çekilerek, "Türkiye, çok daha zayıf olan dış profili nedeniyle sermayenin gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş piyasalara yön değiştirmesinin hızlanmasına karşı hassas hale geliyor" denildi.

İki ülkeyi de yatırım yapılabilirin bir kademe altında BB+ notuyla derecelendiren S&P'nin raporunda, politika eğilimlerinin "Türkiye'de kötüleşirken Endonezya'da kademeli olarak iyileştiği" belirtilirken, "Daha yüksek dış borcu ve yüksek finansman gereksinimi Türkiye'yi yatırımcı güvenindeki değişikliklere Endonezya'dan daha hassas hale getiriyor" denildi.

S&P Türkiye'nin kredi notu görünümünü negatifte, Endonezya'yı ise pozitifte bulunduruyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle