GeriEkonomi Rusya ile gümrük sorunu devam ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya ile gümrük sorunu devam ediyor

Rusya ile gümrük sorunu devam ediyor
refid:11984604 ilişkili resim dosyası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile Türkiye arasındaki gümrük ve ulaşım sorunlarının çözümünde bir mesafe kat edilemediği, Moskova'daki temasları konusunda bu konuyu da ele alacaklarını söyledi.

Yıldız, Rusya'ya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ve Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) eşbaşkanı İgor Seçin'in davetlisi olarak geldiğini belirterek, "Burada Mavi Akım 2'yi görüşeceğimiz gibi birçok projeden bahsedeceğiz. Hem gazla alakalı hem de petrolle. Mavi Akım 2 bizim sıcak baktığımız projelerden biri. Türkiye'nin stratejik önemini vurgulayan, nasıl doğu batı aksı ile ilgili projeler geliştirildiyse, kuzey-güney aksı ile alakalı projelerden bir tanesi. Dediğim gibi stratejik önemimizi artıran bir tanesi" diye konuştu.

Türkiye ve Rusya arasında gümrük sorunları konusunun da yapacağı görüşmelerde ele alacaklarını söyleyen Yıldız, “KEK toplantısını ağustos ayında yapmamızın uygun olacağını zannediyorum. Çünkü gümrüklerde ve ulaşım konularında istediğimiz mesafeyi ne yazık ki elde edebilmiş değiliz. Bununla alakalı olarak mutlaka Türkiye tarafı olarak bu meseleleri kat etmemiz ve karşılıklı işi kolaylaştırmamız lazım. Çünkü 35-36 milyar dolarlık dış ticaret hacminden bahsediyoruz” bilgisini verdi.

NÜKLEER İHALESİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Yıldız, Türkiye'deki nükleer santral inşaatındaki son durumun ne olduğu yolundaki bir soru üzerine de şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi TEDAŞ'taki komisyon mütaalalarını tamamladı ve TEDAŞ yönetim kuruluna sundu. TEDAŞ Yönetim Kurulu da aldığı kararları bize yani enerji bakanlığına aksettirdi. Kendi Yönetim Kurulu kararlarını biz de değerlendirmesini yapıyoruz. Her kurum ve kuruluşun malum yetki ve sorumlulukları farklı. Biz de değerlendirmemizi yapıyoruz. Burada da bu konuya tabi ki değineceğiz."

RUSYA, AZERBAYCAN ANLAŞMASI NABUCCO'YU ETKİLEMEZ

Azerbaycan'ın Rusya ile doğal gaz konusunda imzaladığı anlaşmanın Nabucco'yu nasıl etkileyeceği yolundaki soru üzerine de Yıldız, şunları söyledi:

"Ben olumsuz bir tesiri olacağı kanısında değilim. Sebebi şu: Her projenin kendine has bir önemi var. Her proje farklı düzenlerde değerlendirilebiliyor. Tabi temelde biz, biz bir kaynak ülkesi değiliz şu anki durum itibariyle. O yüzden Nabucco'nun ortakları mutlaka bunu değerlendireceklerdir. Biz orada tek başımıza olmadığımız için söylüyorum. Gerek Azerbaycan, gerekse farklı ülkelerden kaynak tedarik edilmesiyle ilgili çalışmalar sürdürülecek. Ama ben Azerbaycan'ın hala önemli bir alternatif olduğu kanaatindeyim."

Bakan Yıldız, İsrail'in Azeri doğal gaz ve petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) boru hatlarının Akdeniz altından İsrail'e uzatılması talebiyle ilgili soruya da, "Hayır bize henüz ulaşan bir bilgi yok. Bildiğiniz gibi gazın tedarik edilmesinde her ülke kendi menfaatleri doğrultusunda mutlaka kaynak ülke çeşitlendirmesi ve güzergah çeşitlendirmesi yapma ihtiyacı hissederler. Zannediyorum böyle bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Biz bütün alternatifler alakalı konuşmaya hazırız” yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle