GeriEkonomi RTÜK karar alamaz noktaya geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK karar alamaz noktaya geldi

RTÜK karar alamaz noktaya geldi
refid:29954654-spot ilişkili resim dosyası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda henüz başkanlık düğümü çözülemezken şimdi de 'karar yeter sayısı' sorunu ortaya çıktı. CHP'li RTÜK üyesi Ali Öztunç'un 1 Kasım seçimlerinde aday adayı olmak üzere istifa etmesi, RTÜK'ün kilitlenmesi anlamına geldiği yorumu yapıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), başkanlık seçiminde altıncı toplantıda da sonuç alamazken, 2 Eylül'de yeniden toplanacak. Ancak bu toplantı öncesinde şimdi de RTÜK üye sayısı Ali Öztunç'un istifasıyla 8'e düştü. Yasa gereği kurulda karar alınabilmesi için 5 üyenin oyu gerekiyor. Kurulda AKP'nin 4, CHP'nin 2, MHP'nin 2 ve HDP'nin 1 üyesi bulunuyor.

RTÜK Üyesi Süleyman Demirkan, Türkiye'nin 1 Kasım'da kritik bir seçime gittiğini belirterek, "Bu süreçte yayınların izlenmesi, ihlallerin cezalandırılması, bunların Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilmesi açısından Kurul'a acilen bir üyenin seçilmesi gerekiyor. Aksi halde kritik kararlarda 4'e 4 kalınır ki; bu da karar alınamaması, kurulun kilitlenmesi anlamına gelir. Bu nedenle TBMM'nin acilen Anayasal bir kurum olan RTÜK'e üye seçimini sonuçlandırması gerekir" diye konuştu.

6 TOPLANTIDA BAŞKAN SEÇİLEMEDİ
RTÜK, en yaşlı üye olan Arif Fırtına başkanlığında toplanırken; başkanlık seçimi 6 toplantıda da sonuç vermedi.

AKP kontenjanından seçilen İlhan Yerlikaya, MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak ve HDP kontenjanından seçilen Ersin Öngel, yeterli oyu alamadığı için geçen haftaki toplantıda da başkan seçilemedi. Üst Kurul, başkanlık seçimi için yedinci defa 2 Eylül Çarşamba günü toplanacak.
ayalp@hurriyet.com.tr


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle