Polisten 'tatilmanya' operasyonu

Salim UZUN/HÜRRİYET
08.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

Ucuz tatil vaadiyle yüzlerce tüketicinin tatil hayallerini kabusa dönüştüren tatilmanyacıların peşine düşen polis ilk operasyonu Antalya’da yaptı. TTM Turizm unvanı ile www.tatilmanya.com isimli internet sitesi üzerinden tatil satışı gerçekleştiren seyahat acentesinin merkez ofisine baskın yapılırken, tatilcilerin nitelikli dolandırıcılıkla suçladığı Ş.S.A. tutuklandı.

Antalya ve İstanbul polisi, yüzlerce tatilciyi dolandırdığı iddia edilen tatilmanyacıların peşine düştü. Mağdur tüketicilerin Türkiye’nin birçok yerinden savcılıklara yaptığı suç duyuruları üzerine harekete geçen yetkililer, TTM Turizm unvanı ile tatilmanya.com isimli internet sitesi üzerinden tatil satışı gerçekleştiren seyahat acentesinin sahipleri hakkında yakalama kararı çıkardı.

OFİSE BASKIN

Şikayetler üzerine ilk operasyonu Antalya’da gerçekleştiren Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık ve Yankesicilik Büro Amirliği ekipleri, söz konusu şirketin merkez ofisine baskın yaptı. Ancak yapılan baskında şirkette kimsenin bulunmadığı, ofisin uzun süredir kullanılmadığı tespit edildi. Ayrıca tatilmanya ile sözleşme yapan tatilcilerin nitelikli dolandırıcılıkla suçladığı Ş.S.A. hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Polisten tatilmanya operasyonu İNANILMAZ VURGUN

SİBER TAKİP BAŞLADI

Bu kararı öğrenen Ş.S.A. ise Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdi. İfadesinde hiçbir şekilde dolandırıcılık eylemi içinde bulunmadığını iddia eden Ş.S.A., şirketi Temmuz ayında borç ve alacaklarıyla birlikte M.K. isimli şahsa devrettiğini, bu süreçten sonra yapılan işlemler konusunda hiçbir sorumluluğun bulunmadığını savundu. Asayiş Şube Müdürlüğü, bu bilgi üzerine M.K. isimli kişinin bulunmasına yönelik çalışma başlatırken, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü de dosyaya dahil oldu. Ş.S.A. ise mahkeme tarafından tutuklandı.

SAHTE SİTELER İNCELENİYOR

Mağdurların ifadeleri ve internet üzerinden yapılan işlemlerle ilgili özel bir çalışma gerçekleştiren siber polisler, tüketicilerin tatil satın alırken hangi siteleri kullandığını araştırıyor. Aynı zamanda sahte site iddiaları da polisin dosyasına girdi. Bu arada birçok otel resmi sitelerine, “Tatilmanya isimli şirketle hiçbir bağlantımız yoktur” duyurusu koydu. Polisin yapacağı inceleme sonunda mağdur sayısı ve vurgun miktarı da ortaya çıkacak.

Polisten tatilmanya operasyonu HAYALLERİ SUYA DÜŞMÜŞTÜ

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Çalışmalarla ilgili Hürriyet muhabirine bilgi veren yetkililer, “Türkiye’nin birçok yerinden şikayetler aldık. Bu şikayetler üzerine söz konusu şirketin merkez ofisi incelendi. Aynı çalışma İstanbul’da da gerçekleştirildi. Dolandırıcılıkla suçlanan şahıslar hakkında çalışma başlatıldı ve ilk ifadeler alındı. Soruşturma devam ediyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

www.tatilmanya.com isimli internet sitesi üzerinden tatil satışı gerçekleştiren seyahat acentesi, yüzlerce tüketiciyi mağdur edip ortadan kayboldu. Rezervasyon taleplerinin karşılandığı 444 2 086 numaralı çağrı hattından hiçbir şekilde yanıt alamayan tüketiciler, www.tatilmanya.com adresinin devre dışı kaldığını görünce savcılık, tüketici dernekleri ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ni (TÜRSAB) şikâyet yağmuruna tuttu. Bazı mağdurlar Facebook’ta ‘tatilmanya.com mağdurları’ ismiyle grup oluşturdu ve dolandırıldıklarına yönelik iddiaları paylaştı. Hürriyet mağduriyetlere ilişkin hazırladığı, “Tatil kabus oldu”, “Vurgun büyük” başlıklı haberleriyle konuyu kamuoyuna duyurdu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı