GeriEkonomi Petrolde vergi kaçağına son
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Petrolde vergi kaçağına son

Hazırlıkları süren Petrol Piyasası Kanun taslağı kapsamında, petrol ve petrol ürünlerinin temini, stoku ve satışı konuları yeniden düzenleniyor. Buna göre, yasadaki boşlukları kullanarak petrol ürünlerinin içine karıştırılan katkı maddeleri sayesinde vergiden kurtulmak önleniyor

Taslakla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu üye sayısı 2 kişi artırılarak 9`a çıkarılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol Piyasası Kanunu taslağı üzerindeki çalışmalarını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun görüşü alındıktan sonra devam ediyor.

Taslağa konulan bir maddeyle, yerli petrol ürecilerinin ürettiği ham petrolü, öncelikli olarak rafinerilere satması üzerinde çalışılıyor. Bu konuda Yerli petrol üreticilerinin isteği doğrultusunda, oluşturulacak serbest piyasa sistemini zedelemeyecek şekilde bir düzenleme yapılması için formül arandığı öğrenildi.

Söz konusu sorunun çözülmesiyle tamamlanacak Petrol Kanunutaslağı, Bakanlar Kurulu`na sunulacak.

TASLAĞIN GETİRDİKLERİ

Taslakla, petrol üretimi, temini, stoklanması, rafinajı, ürünlerindağıtımı ve satışına ilişkin yeni düzenlemeler getiriliyor.

Taslağın en önemli özelliği ise daha önce yeterli kanuni düzenlemeler bulunmayan akaryakıt sektörüne disiplin getirmesi olacak.

Bu kapsamda, akaryakıta bazı maddeler karıştırmak, akaryakıt tüketim vergisini hiç ödememek veya noksan ödemek suretiyle vergi kaybına, dolayısıyla haksız rekabete sebebiyet veren durumların engellenmesi maksadıyla ilgili Vergi Kanunu`nda daha önce ihdas edilenhükmün çerçevesi de genişletiliyor.

İlgili kanuna eklenen madde ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun mevcut görevlerine ilaveten petrol piyasası ile ilgili görevleri ayrı bölüm halinde ekleniyor.

Kurum`un iş hacminin artmasına paralel olarak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun üye sayısının da iki kişi artırılarak 9`a çıkmasıöngörülüyor.

Bu artışa paralel, yeni üye atamaları için belirli bir süre tanınırken, ilk dönemde kuraya tabi üye sayıları birer artırılıyor.

Ulusal petrol stoğunun oluşturulmasına da özel bir önem veren taslak, LPG ile ilgili de yeni düzenlemeler getiriyor.

Taslak genel olarak, petrol üretimi, işlenmesi ve ürünlerin satışına kadar hemen her alanda. serbest piyasaya geçişi öngörüyor.

Sektörde kusur ve ihlallere ilişkin olarak da, 1 milyar ile 500 milyar lira arasında değişen para cezaları öngörüldü.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle