"Paralel yapı operasyonu"nda 9 kişiye tutuklama talebi

Arzu KAYA Çağatay KENARLI /DHA
20.04.2016 - 16:16 | Son Güncelleme:

Paralel Devlet Yapılanması iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra bu sabah adliyeye gönderilen 44 kişiden 9'u "tutuklama istemiyle", 17'si ise "Adli kontrol" talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer kişiler ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

9 KİŞİYE TUTUKLAMA TALEBİ
Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli 5 Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgusunun ifadesi yaklaşık 5 saat sürdü. Şüphelilerin ifadelerinin alınmasının ardından soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı değerlendirmesini tamamladıktan sonra 9 şüphelinin "Terör örgütü FETÖ/PDY'ye üye olmak", "Terör örgütüne finansman sağlamak", "Terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "Suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak" suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkeme sevk etti. 

18 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
17 şüphelinin adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildiği soruşturmada 18 kişi ise sorgularının ardından serbest bırakıldı.  

49 KİŞİ EMNİYETTE
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'ye yönelik finansal destek sağlandığı gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 9 ilde gerçekleştirilen operasyonda 109 gözaltına alındı.Şüphelilerden 16'sının emniyetteki ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Arasında Bank Asya çalışanlarının da bulunduğu 44 kişi bu sabah saatlerinde Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edildi. 49 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri devam ediyor.

16 HESAPTA İNCELEME
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 41 Bank Asya çalışanı ile ilgili olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 2 müfettiş görevlendirildiği öğrenildi. Müfettişlerin Bank Asya çalışanlarının yaptığı işlemlerle ilgili olarak incelemeye alındığı ve konuyla ilgili olarak haklarında idari soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve TMSF uzmanlarının ilk belirlemesine göre ekipler, Bank Asya'nın 7 şubesindeki 16 farklı hesapta geçmişe yönelik inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonucunda bu hesaplara 13 bin 600 kişinin para yatırdığı tespit edildiği ifade edildi

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı