GeriEkonomi Panama Belgeleri’nde neden ABD yok?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Panama Belgeleri’nde neden ABD yok?

Panama Belgeleri’nde neden ABD yok?

Panama Belgeleri fırtınası dünyanın dört bir yanında esmeye devam ederken adı daha önce vergi skandallarına karışmış ABD'li şirketlerin neden belgelerde yer almadığı sorusu gündeme geldi. Uzmanlara göre ABD'liler paralarını başka vergi cennetlerine yatırırken Delaware ve Wyoming gibi eyaletlerinde offshore hesaplar açabiliyorlar.

Rusya’dan Çin’e Asya’dan Afrika’ya kadar pek çok milyarderin vergi kaçırmak için açtığı offshore hesaplar Panama Belgeleri’nde ortaya çıktı.

Fakat vergi uzmanlarına göre belgelerde Amerika Birleşik Devletleri’nden kayda değer hiçbir şirket, kişi veya kurum olmaması dikkat çekti.

Panama Belgeleri’ni yayımlayan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Derneği’nin başkan yardımcısı Marina Walker Guevara, “Amerikan şirketleri vergi kaçırmada çok deneyimli. Fakat onlar Panama’da çalışmıyor. Hesapları daha çok Virgin ve British Adaları’nda” diyor.

Panama Belgeleri’nde neden ABD yok

Öte yandan ABD’de offshore hesaplarının açılmasına müsaade eden eyaletler de var. Bunlar Delaware ve Wyoming bu iki eyalette ABD’li zenginler offshore hesaplar açıp vergiden muaf olabiliyorlar.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada offshore konusunda önlemlerini artıracaklarını belirtti. Yetkili, “Hazırladığımız önlem tasarısının son aşamasındayız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle