GeriEkonomi Öztrak: Ekonomi hızla yavaşlıyor, vatandaş borcunu ödeyemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öztrak: Ekonomi hızla yavaşlıyor, vatandaş borcunu ödeyemiyor

Öztrak: Ekonomi hızla yavaşlıyor, vatandaş borcunu ödeyemiyor
refid:21190438 ilişkili resim dosyası

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ekonomik gidişata dair açıklama yaptı.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomideki yavaşlamaya ve bireysel borç ödemelerin zorluklarına dikkat çekerek uyarıda bulundu. Öztrak açıklamasında öncü göstergelerin ekonomide soğumanın devam ettiğini gösterdiğini belirterek, "Haziran ayında mevsim ve gün etkilerinden arınmış sanayi üretimi, Ocak ayından bu yana, ilk kez gerileme gösterdi. Sanayi üretimi Haziran’da yüzde 2 geriledi. Geçen yılın ilk yarısında, bir yıl önceye göre, yüzde 11 artan sanayi üretimi; bu yılın ilk altı ayında yalnızca yüzde 3,1 artabildi. Ekonomide iç talep tamamen durmuş durumda, Türkiye İhracatçılar Meclisinin Temmuz rakamları dış talepte de sıkıntıların arttığını gösteriyor. Bu yıl ihracat, ikinci kez, Temmuz’da geriledi. TL’de yeniden hızlanan değerlenme süreci ihracatçılarımızı ilerleyen günlerde daha da sıkıştıracak görünüyor" dedi.

"BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 580 BİN KİŞİYİ AŞTI"

Temmuz ayına ilişkin kapasite kullanım, enflasyon, İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'ndeki gelişmelerin, talepteki ve ekonomideki durgunluğun yılın ikinci yarısına da sarkabileceğine işaret ettiğini söyleyen Öztrak, şunları kaydetti:

"Üretim ve ekonomideki yavaşlama borca batmış vatandaşlarımızın sıkıntılarını da artırmaya başladı. Geliri artmayan vatandaşlarımız, borçlarını ödemekte giderek zorlanıyor. Geçen yılın tamamında kişisel borçlarını ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 538 bin kişi iken bu yılın daha yarısı geçilmişken borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 580 bin kişiyi aştı. Kriz yılı olan 2009’da bile borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 519 bin kişi idi. Karşılıksız çeklerin de hızla arttığı dikkati çekiyor. Temmuz’da karşılıksız çek sayısı, bir yıl önceye göre, yüzde 89,5 arttı."

"HÜKÜMETİ BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ"

Ekonomideki yavaşlamanın yalnız aileleri değil, devlet bütçesini de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Öztrak açıklamasına şöyle devam etti: "Öyle ki Maliye Bakanı bütçedeki kara deliklerden şikâyet eder oldu. Artmayan aile ve devlet geliri buna karşın artan aile ve ülke borcu talebi ve ekonomiyi sıkıştırıyor. Tüm bunlar hükümetin 2009’dan sonra izlediği sorumsuz ekonomi politikalarının sonucudur. Seçimlerden önce ekonomiyi borçla şişiren, vatandaşın geliri ile umudu arasındaki uçurumu borçla kapatan AKP’nin şikâyete hakkı yoktur. Hükümet bu sıkıntılardan çıkış için bir an önce icraat üretmelidir. Milletin kendisine verdiği emanet, hükümete bu sorumluluğu yüklemektedir. Hükümete bu sorumluluğunu hatırlatıyor, gerekli adımları gecikmeden atması konusunda Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle