Özelleştirme listesine yeni şirketler giriyor

Hürriyet Haber
12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Üçüncü ve Dördüncü gözden geçirme sonrası IMF yönetimine gönderilecek 3. Ek Niyet Mektubu tamamlanarak Hükümet'e sunuldu. Çay-Kur, Şeker Şirketi, TEKEL, MKE ve Eti Holding'e bağlı bazı kuruluşlar özelleştirme kapsamına alınıyor. IMF'nin isteği üzerine belirlenen şirketlerin özelleştirilmesi konusu Ek Niyet Mektubu'nda yer alacak. Teknik çerçevesi tamamlanan Niyet Mektubu'nda yer alan, KDV zammı, elektrik tarifelerindeki toplu artış ve sabit ücret gibi yeni önlemlerin bir bölümü, bütçe yasası ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla gerçekleştirildi. Bir bölümü üzerinde ise hazırlıklar devam ediyor

Hazırlıkları süren yeni önlemlerin başına, özelleştirme kapsamına alınacak yeni şirketler geliyor. IMF, kamu borç oranınını büyümesini önleme kapsamında KİT'lerin finansman açıklarının için yeni özelleştirmeler yapılması gerektiğini bildirdi. Bu nedenle bazı KİT ve İDT'lerin özelleştirme kapsamına alınmasını istedi. Şeker Şirketi'ne ait bazı şeker fabrikaları, TEKEL'in tütün işleme tesisleri, MKE ve Eti Holding'e ait bazı iştirakler özelleştirme kapsamına alınacak. Hazine KİT Genel Müdürlüğü ile Özelleştirme İdaresi, kapsama alınacak yeni şirketler konusunda çalışma başlattı.

TEAŞ'ın TEDAŞ'a sattığı elektrik tarifesinin, kilovatsaat başına 4.5 cent'e karşılık gelecek biçimde yüzde 21.5 oranında toplu zam yapması ve TEDAŞ'ın da abonelerden tahsil edeceği sabit ücretin arttırılmasına ilişkin kararlar da Ek Niyet Mektubu'nda yer alıyor. Resmi Gazete'de dün yayımlanan sabit ev ve işyeri telefonlarından alınan KDV'nin yüzde 17'den 25'e çıkarılması, doğalgaz KDV'sinin de yüzde 17'ye yükseltilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları da IM'ye taahhüt edilen önlemler arasında yer alıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı