GeriEkonomi Otomotiv devi tüm ortaklarına Türkiye dedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotiv devi tüm ortaklarına Türkiye dedi

Otomotiv devi tüm ortaklarına Türkiye dedi

Darbe girişimi sonrası en büyük desteklerden birini Türkiye ile dostluğu 70 yıla yaklaşan Güney Kore’nin otomotiv devi Hyundai Grubu verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir çok kez bir araya gelen ve bu görüşmeler sonrası Türkiye’deki yatırımlarını artıran Hyundai Başkanı ve CEO’su Mong Koo Chung, dünyadaki tüm ortaklarına ve iştiraklerine ‘Türkiye’ye özel destek’ çağrısı yaptı. 

Güney Kore, Türkiye ile uzun yıllara varan dostluğunu darbe girişimi sonrası da net bir şekilde ortaya koydu. Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden, dünyanın da en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Hyundai Grubu darbe girişimi sonrası yaptığı yönetim kurulu toplantısında Türkiye’ye özel destek çağrısı yaptı. Başkan ve CEO Mong Koo Chung ve oğlu Başkan Yardımcısı Eui Sun Chung’un da yer aldığı toplantıda Hyundai tüm dünyadaki satın almacılarına, ortaklarına ve iştiraklerine çağrıda bulunarak, Türkiye’ye her konuda destek verilmesi, İzmit’teki fabrikalarının hiç bir aksamaya uğramadan faaliyetlerini sürdürmesi istendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan olduğu dönemde hem Güney Kore’de hem de Türkiye’de bir kaç kez temaslarda bulunan ve bu temaslar sonrası İzmit fabrikasındaki yatırımlarını artıran Mong Koo Chung’ın Türkiye’nin en zor gününde destek vermesi, hem ülkeye hem de Erdoğan’a duyduğu büyük güveni gösterdi.

GELECEK İÇİN ENDİŞELENDİK

Hyundai’nin Türkiye’deki 26 yıllık ortağı olan Kibar Holding’in Başkanı Ali Kibar, Hürriyet’e hem darbe girişimi sırasında yaşadıklarını hem de sonrasındaki gelişmeleri anlattı. 15 Temmuz gecesi yurtdışında toplantıda olduğunu söyleyen Ali Kibar yaşadıklarını şöyle anlattı: “Darbe girişiminden akşam yemeği sırasında gelen mesajlarla haberimiz oldu. Yabancı yöneticilerle akşam yemeğini kısa keserek otelden gelişmeleri takip etmeye çalıştık. Ertesi sabah ve akşam ki uçağımız iptal oldu, pazar uçağı ile Türkiye’ye dönebildik. Darbe girişiminin başarılı olma ihtimalini düşünmek dahi istemiyorum. Neyle nasıl bir ortamla karşılaşacağımızı bilmemiz mümkün değil. Biz neticede Türkiye sevdalısı insanlarız. O gece ‘korkmak’ demiyelim ama ülkemiz ve gelecek nesiller için çok endişelendik. Yaratılmış değerlerin önemli yaralar alacağı bir dönem yaşanabilirdi. İnşallah din, dil, ırk, etnik yapı gözetilmeksizin her kesimin bir arada yaşayacağı bu güzel ülkemizin güzelliklerini yeni nesillere ulaştırabiliriz. Toplumu temsil eden tüm parlamentonun ve liderlerin mesajları özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın birlik çağrısının etrafından tüm kurum ve tarafların birlikteliği dünya ülkelerine de önemli bir örnek olmuştur. Daha iyi gelecek için hep beraber çalışmaya devam etmeliyiz.”

HYUNDAI’DEN ÖZEL DESTEK

Ali Kibar darbe girişi sonrası G. Kore’li ortaklarının büyük destek verdiğini de hatırlatarak, “Hyundai’nin en tepe yönetiminin darbe girişimi sonrasında yaptığı toplantıda ana gündem maddelerinden biri Türkiye’ymiş. Tüm dünyadaki satın almacılarına, ortaklarına ve iştiraklerine Türkiye’de gerek üretim gerek ihracatın aksamaması yönünde özel destek verilmesi istenmiş. Her konuda Türkiye’ye destek olun demişler. Bu hem tedarik hem de Türkiye’den satın alma konusunda yapılmış. Herhangi başka bir ihtiyaç halinde de tüm desteği verin çağrısı yapılmış. Çünkü tüm sektörlerde olduğu özellikle otomotivde ihracat ve işlemlerin aksamaması bu süreçte çok ön plana çıkıyor, dünyaya önemli mesaj veriyor” dedi.  Koreli Hyundai’nin Türkiye’ye güveninin her zaman tam olduğunu söyleyen Kibar, Türkiye’ye destek çağrısının yapıldığı o günkü toplantıda Başkan ve CEO Mong Koo Chung ve Başkan Yardımcısı oğlu Eui Sun Chung’un da bulunduğu bilgisinin kendisine geldiğini söyledi.

OTOMOTİVDE DEV YATIRIM İÇİN RAPOR BEKLİYORUZ

KİBAR Holding ve Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai üretiminde yıllık iş planlarının bu yıl sonuna kadar aksamadan sürdürülebilmesi bakımından her türlü önlemi aldıklarını belirterek, “Hyundai Assan bu yıl içinde mevcut ürettiği bir modeli yenileyecek. Bu modelimizde bazı farklılaşma yönünde yatırımımızın ürününü önümüzdeki aylarda devreye alıyoruz. Bu yatırım yaklaşık 20 milyon dolar olacak” dedi. Türkiye’ye yeni yatırım konusunun ise şu an değerlendirme safhasında devam ettiğini kaydeden Kibar, aynı zamanda mevcut kapasitenin iyi kullanılmasına yönelik çalışmalarının da devam ettiğini belirtti. Kibar, “Önümüzdeki aylarda teknik çalışma grubu bu hususları değerlendirmek amacıyla gerekli katılımlarla raporları sunacak, çalışmayı yapacaklar. Bunların sonrasında yeni kararları alabilmek mümkün olacak” dedi.

150 MİLYON DOLARLIK ‘KİBAR’ YATIRIM

ALİ Kibar, 2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara ve 15 Temmuz’daki darbe girişimine rağmen ülkeye inançlarının ve güvenlerinin tam olduğunu belirterek, bu doğrultuda otomotiv, ambalaj, alüminyum ve gıdal alanlarında toplam 150 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirtti. Kibar, hangi alanda ne yapacaklarını şöyle açıkladı:

* Biz Kibar Grubu olarak ambalaj sektöründe 200 milyon liralık yatırıma başladık ve bu yıl sonu bu yatırımı peyderpey devreye alacağız.

* Bu yıl Hyundai Assan’da ilk etapta 20 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Devam için rapor bekliyoruz.

*Alüminyum konusunda ilave kapasite ve yeni teknoloji içeren 50 milyon dolarlık bir yatırım sürecini başlatmış bulunmaktayız. Bu bağlamda Assan Alüminyum’da üretim kapasitemizi yılda 300 bin ton seviyesine çıkartacak yatırım yapıyoruz. Böylece folyo üretim kapasitemiz yılda 100 bin ton olacak, yılda 200 bin ton levha ve boyalı ürünler üretebilecektir.

* Assan Gıda şirketimizde yeni sezon açılışını geçtiğimiz hafta yaptık ve burada yaklaşık 22 milyon liralık modernizasyon, hijyen ve optimizasyon yatırımımızın temelini attık, Mart 2017 tarihinde tamamlanmasını sağlayacağız. Bu kapsamda dünyadaki en hijyenik en kaliteli üretim standartlarına sahip efektif, verimli ürünlerimizi Türk ve dünya pazarlarına sunacağız. Bu sezonda çiftçilerimizin el emeği göz nuru domatesi işleyerek günde 4 bin 500 ton mamul haline getirilmesi planlandı.

* Diğer bazı faaliyetlerimizle ilgili iş planlarımızı yakinen tekrar gözden geçirerek ülke ekonomisine fayda yaratacak şekilllendirmeler üzerinde yoğun çalışıyoruz. Yurtdışı müşterilerimizin ülkemizle ilgili tedarik tereddütleri giderilmeye çalışılarak faaliyetlerimizi aksatmadan sürdürmeye devam ediyoruz.

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle