GeriEkonomi Oduna yüzde 8’lik zam sektörü üzdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oduna yüzde 8’lik zam sektörü üzdü

Oduna yüzde 8’lik zam sektörü üzdü
refid:16831460 ilişkili resim dosyası

Son yıllarda tesislerinin kapısına birer birer kilit vuran ağaç ve orman sektörü, 2011’in ilk gününde aldığı zam haberi ile sarsıldı. Oduna yapılan yüzde 8’lik zamma tepki gösteren sektör temsilcileri, KDV oranında düşme beklerken yaşadıkları bu zammın, tesis kapanmalarını hızlandıracağını ileri sürdü.

Gerek Türkiye’deki ağaç yetersizliği ve tesislerin yüksek kapasiteli olması, gerekse de yaşanan ekonomik krizler nedeni ile 10 yıl içerisinde 10 tesisine kilit vurmak zorunda kalan ağaç ve orman sektörü, 2011 yılının ilk gününe zam haberi ile uyandı. Devletten KDV oranlarında 10 puanlık düşüş talep ederken, bu talebi zam ile karşılık bulan sektör temsilcileri endişeli. Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, “Yeni yılın ilk gününde devletimiz oduna yüzde 4.1 ila yüzde 8.62 oranlarında zam yaptı. Bizler KDV oranındaki dengesizliğin giderilmesini beklerken, zam ile karşılaşmanın şokunu yaşıyoruz” dedi.

Sektörün ihracatı yüzde 17 arttı

Sektörün 2010 yılını değerlendiren Abdullah Tever, “Aylık bazda değerlendirme yapacak olursak; 2009 yılında sadece Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamı 263 milyon dolar olurken, geçen yılın aynı ayında bu rakam 317 milyon dolar oldu. Yıllık bazda ise; 2009 yılında 2 milyar 502 milyon dolar olan sektörümüzün ihracatı, 2010 yılında ise yüzde 17’lik bir artış ile 2 milyar 928 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi. Türkiye’deki toplam ihracat artışının yüzde 11.2’de kaldığına dikkat çeken Abdullah Tever, “Rakamlar gösteriyor ki; ağaç ve orman sektörü Türkiye ihracatını bile geride bırakan bir gelişme yaşamaktadır. Ülkemiz eğer 2023 yılında 500 milyar dolarlık hedefe ulaşmak istiyor ise, her yıl ihracatını ortalama yüzde 12.5 oranında artırması gerekiyor” dedi.

Bu şartlarda KDV oranı yüzde 8’e düşmeli

Yeni yılın ilk gününde devletin oduna yüzde 4.1 ila 8.62 oranlarında zam yaptığını belirten Abdullah Tever, “Biz odunu devletten, yani Orman İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden ihale sonucu alıyoruz. Ve odun satışında devletimizin hiçbir kaybı yok. Yapılan ihalede bizler zaten teklifler doğrultusunda fiyatı artırıyoruz. Bunun yanı sıra Ağaçlandırma fonu, Bakanlık Fonu, damga vergisi, delaliye vergisi var. Bunları da topladığınızda yaklaşık yüzde 7’lik bir artışa denk geliyor” diye konuştu. Ağaç ve Orman ürünlerinde zaten yüzde 18’lik KDV oranının bulunduğuna dikkat çeken Abdullah Tever, “En azından devletimiz bu noktadan sonra KDV oranını yüzde 8’e çekebilirse, sektörde yaşanan KDV dengesizliğinin önüne geçilmiş olur. Şu anda bir mobilyacı bez alırken yüzde 8 KDV ödüyor, ama koltuk üretip satarken, ödediği KDV yüzde 18. Bugüne kadar böyle geldik, ama artık bu yükü kaldırabilecek durumda değiliz. Bu haksızlığın giderilmesi lazım” dedi. Zamdan önce 2011 yılı için ihracat rakamlarında yüzde 20’lik bir artış hedeflediklerini, ancak zamdan sonra 2011 yılını kestirmenin mümkün olmadığını ifade etti.

10 yılda 10 tesis kapandı

Türkiye’deki odun miktarının sektörün ihtiyaçlarının ancak yüzde 60’ını karşıladığını ifade eden Abdullah Tever, geriye kalan ihtiyacın yüzde 40’lık bölümünün ise Rusya ve Ukrayna’dan ise odun şeklinde, Şili, Arjantin, ABD, Kanada’dan ise talaş şeklinde ithal ederek karşıladıklarını vurguladı. Abdullah Tever, “Türkiye’de odun yetersizliği var. Krizler ve odun yetersizliği yüzünden eskiden 25 olan fabrika sayısı şimdilerde 15’e düştü. Ve bu tesisler yarı kapasiteli çalışıyorlar. Türkiye ihtiyaçlarını karşılanması için günde 40 bin ton oduna ihtiyaç var. Ülkemizde yıllık odun üretimi 7-8 milyon ton civarında, ama ihtiyacımız ise 15 milyon ton civarı. Dolayısıyla aradaki farkı yurtdışından karşılamak durumunda kalıyoruz. Avrupa’ya mal satamıyoruz, çünkü pahalıyız. Şu anda Gürcistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve Mısır gibi ülkelere satıyoruz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle