GeriEkonomi "Niyet Mektubu'nu kısmetse bugün vereceğiz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Niyet Mektubu'nu kısmetse bugün vereceğiz"

Devlet Bakanı Recep Önal, IMF'ye gönderilecek ek niyet mektubu konusunda, "kısmetse bugün vereceğiz" dedi. 1 milyar dolarlık sendikasyon kredisinin faizinin libor+1,5-2 civarında olması bekleniyor. Önal, TÜSİAD toplantısındaki sert eleştiriler karşısında işadamlarıyla aralarında eksik bilgilendirme konusunda farklılık bulunduğunu vurguladı

Devlet Bakanı Önal, Tüsiad'ın Sheraton Oteli'nde yapılan Yüksek İstişare Konseyi toplantısından ayrılırken, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Toplantıda, hükümete yöneltilen eleştirileri yanıtlayan Önal, işadamlarının programa destek veren kişiler olduğunu ve aralarında hiç bir problem bulunmadığını, sadece eksik bilgilenme ve çözümler konusunda küçük nüanslar ortaya koyan farklılık bulunduğunu bildirdi.

Ekonomik programı sonuna kadar uygulamaya kararlı olduklarını anlatan Önal, toplantıda yaptığı konuşmada bir örnek verdiğini belirterek, şunları söyledi:

TÜSİAD'un eleştirilerine cevap

"Arabanın tekeri bir çukura girmiştir ama kriz sırasında kırılmadan çıkarılmıştır. Tabi arabadan korkup, atlayıp gidenler olmuştur, bunlar tekrar arabaya binmek için çaba gösteriyorlar şu anda. Çünkü 2 milyar dolara yakın döviz Merkez Bankası'na geri dönmüştür. Bir de (arabanın direksiyonunda ben yoksam ne olursa olsun) diyenler var son günlerde ve bunlar ülkeye katkı yapmıyorlar maalesef. Onlar kim? siz bilin artık.

Bundan sonra enflasyona, faizlere, ihracata, özelleştirmeye bakışımız daha çok tartışılır hale geldikçe sorunlarımızı daha iyi çözeriz."

1 milyar dolarlık kredi

Gazetecilerin, Londra'daki görüşmeler sonrası bankalar konsorsuyumundan, piyasaların rahatlaması için 1 milyar dolar sağlanmasından sözedildiğini hatırlatarak, bunun ne zaman geleceğini sormaları üzerine de, Önal, "Bu en kısa zamanda gelebilir, çünkü bu tahvil ihracı gibi bir olay değil. Bankalar biraraya gelip bunu bağlayacaklar" yanıtını verdi.

Gazetecilerin 1 milyar doların maliyetinin ne olacağına ilişkin r sorusu üzerine de Önal, bunların tartışma ve konuşma ile belirleneceğini belirterek, "Bizim beklentimiz libor+1.5-2 civarında bir şey olacaktı. Bu normal bir faizdir. Kredinin vadesine ilişkin bir diğer soruya verdiği yanıtta da Önal, bunun kısa vadeli olacağını, uzun vadeli istemediklerini bildirdi.

Gazetecilerin "Vade 6 ay olabilir mi?" sorusuna da Önal, "Daha da kısa olabilir" diye yanıt verdi.

Ek niyet mektubu

Bir başka gazetecinin "IMF'ye niyet mektubunu bugün verecek misiniz?" sorusu üzerine de Bakan Önal, "Kısmetse bugün vereceğiz" diye yanıt verdi.

Bir gazetecinin IMF'ye verilecek niyet mektubunun ne zaman açıklanacağına ilişkin sorusuna da Önal, şöyle yanıt verdi:

"Board (yönetim kurulu) ile aynı anda açıklama yapıyoruz. Board, 21 Aralık'ta toplanacaktır. Türkiye'nin takvimi ile toplantının bitişi 22'ye denk gelmektedir. Yani takvim farkı oluşacaktır. Onun için, biz 22 sabahı veya 22'nin ilk saatlerinde internette, diğer vasıtalarla bunu açıklamış olacağız."

Bu konudaki diğer sorulara da Önal, niyet mektuplarında, Türkiye'nin o tarihe kadar ne yaptığını ve ondan sonra da ne yapacağını anlattığını ve niyet mektubunun amacının da uluslararası mali piyasalara Türkiye'de neler olup bittiğini anlatmak ve bilgi vermek olduğunu söyledi.

Ücretler Bütçe Kanunu'nda olduğu gibi

IMF'nin ücretler konusunda Türkiye'den herhangi bir şey isteyip istemediğini ilişkin bir diğer soru üzerine de Önal, bu konunun Bütçe Kanunu'nda düzenlendiğini ve Maliye Bakanı'nın da bunu açıkladığını, bu konunun Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçtiğini belirterek, "Yeni bir şey yok" dedi.

Gazetecilerin, Türk bankalarından da 1 milyar dolar para istendiğini hatırlatarak, bu konuda bir gelişme bulunup bulunmadığını sormaları üzerine Önal, Türk bankalarının sisteme her zaman para koyduklarını belirterek, "Biz bir şey istemedik. Devlet borcu olarak istemedik. Bir yanlış anlama var" dedi.

Gazetecilerin 4 bankanın sisteme 1 milyar dolar vereceğini açıkladıklarını hatırlatmaları üzerine de Bakan Önal, "Bu konuşulmuş bir olaydır. Benim kanaatimce bu para sisteme girmiştir ve bizim Hazine ile ilgili bir olay olduğunu zannetmiyorum" şeklinde yanıt verdi.

Hedeflerden sapma yok

Toplantıda Tüsiad yönetiminin, hükümetin açıkladığı hedeflerin tutmayacağı yönünde görüş bildirdikleri hatırlatılarak, hedeflerde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya da Önal, şu yanıtı verdi:

"Olay şudur, ya saptırma ya da bütçe tekniğini bilmemeden kaynaklanıyor. Bizim bütçeye koyduğumuz faiz ödemeleri, 2001 yılında vadesi gelecek menkul kıymetlerin faizleridir ve bunlarda zaten piyasada dolaşmaktadır. Şimdi diyorlar ki (siz değişik bir faizden bir enstruman çıkarırsanız bütçedeki rakam değişir mi?) hayır. Eğer bir yıl vadeli ise bir yıl sonraki bütçeye, iki yıl vadeli ise iki yıl sonraki bütçeye girecek. Bununla alakası yok. Tamamen vatandaşın kafasını bulardırmaya yönelik şeyler olarak algılıyorum. Buralarda bir değişiklik söz konusu olacağnı zannetmiyorum. Sonuç olarak gerek yok."

İşadamlarının maliyetlerin yüksekliğinden söz ettiğinin hatırlatılması üzerine de Önal, bu tür bunalımların bir ekonomik maliyet getirdiğini belirterek, "Hepimize getirir, devlete de, özel kesime de vatandaşa da getirir" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, "bu enflasyon hedeflerine nasıl yansır?" sorusuna da Bakan Önal, "kahin olmak lazım" yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle