Neomarin AVM Şubat'ta açılıyor

ANKA
15.10.2008 - 15:48 | Son Güncelleme:

Krea Group CEO’su Hakan Kodal, İstanbul Pendik’te 80 milyon dolarlık bir yatırımla yapımını gerçekleştirdikleri NeoMarin Alışveriş Merkezi’nin Şubat 2009’da hizmete gireceğini açıkladı.

NeoMarin AVM ile ilgili gelişmeleri duyurmak üzere Yönetici Maxence Liagre ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Krea Group CEO’su Kodal, 35 bin metrekare alanda inşa edilen, kiralanabilir alanı 36 bin metrekare olan ve toplam kapalı alanı 81 bin 500 metrekareye ulaşan Neo Marin’de kiralama kontratlarının yüzde 85’inin gerçekleştirildiğini, açılışa kadar da bu oranın yüzde 95’e ulaşacağını söyledi. Kodal şöyle dedi:

“ Neomarin sadece bir alışveriş merkezi değil, eğlence ve sosyal yaşam alanı ve bölgenin çekim merkezi olacak. Önemli markaların bulunduğu ve yılda 8 milyon ziyaretçi beklenen Neomarin ile Pendik’i tersaneler bölgesi olarak anılmaktan kurtaracağını ve bölgenin önemli bir çekim merkezi haline getireceğini umuyoruz. Geniş bir müşteri kitlesini ve bu sayede yüksek bir ciro rakamlarını hedefliyoruz. Elit markalardan bu nedenle kaçındık” dedi.

"HİPERMARKET, ELEKTRONİK MARKETLER VE SAFARİ PARK"

Projeyle ilgili bilgi veren Kodal “ NeoMarin’de 3 bin metrekarelik alanda Safari Park adında modern lunapark olarak adlandırılabilecek çocuklar için eğlence merkezi olacak. Asya yakasında bu büyüklükte böyle bir merkez yok. Ayrıca hipermarket olarak CarrefourSa büyük bir tesisle hizmet verecek.Teknoloji marketi olarak da Bimeks ve Teknosa yer alacak. Hipermarketin yanı sıra elektronik marketler ve diğer önde gelen markalarla çok yüksek bir alışveriş cirosu yakalanacağına inanıyoruz. Neo’da 150 mağaza hizmet verecek” diye konuştu.

"UZUN DÖNEMLİ BİR YATIRIM"


Hakan Kodal, Krea Group tarafından geliştirilen projenin, yatırımcısının Merrill Lynch öncülüğünde 14 global yatırımcıdan oluşan Bosphorus Gayrimenkul Yatırım Fonu olduğunu söyledi. Kodal, NeoMarin’in uzun dönemli bir yatırım olduğunu, bu tür yatırımlarda hemen karlılık beklentisi içine girmenin doğru olmadığının altını çizerek, projenin geri dönüşü için 10 yıl gibi bir süre belirlediklerini kaydetti.

"KİMSEYE SATMAYA NİYETİMİZ YOK"

Neo Marin’in İstanbul E-5 üzerinde TEM’in bağlantı yolu ile sahil yolunun buluştuğu Pendik Marina’nın yanında hayata geçtiğini belirten Kodal, “Bu projeyi ayrıcalıklı kılan birçok yön bulunuyor. Öncelikle bu projenin geliştiricisi, yatırımcısı, kiralayanı ve yöneticisi aynı grup içinde yer alıyor. Dolayısıyla projenin başarısı burada. Genelde AVM’lerde bütün süreçler ayrı kuruluşlar tarafından yürütüldüğü için bir sorun çıktığında herkes topu birbirine atabiliyor. Biz NeoMarin’i uzun dönemli bir proje olarak alıyoruz. Projeyi geliştirip, hizmete açıp satmak gibi bir niyetimiz yok” diye konuştu.

SORULARA CEVAP

Toplantıda basın mensuplarının soruların yanıtlayan Hakan Kodal, Bosphorus Fonu’nun toplam yatırım kapasitesinin 1.5 milyar dolar olduğunu, bu rakamın 1 milyar dolarını yatırıma dönüştürdüklerini belirterek, “ Şu ana kadar 6 projeye yatırım yapmış durumdayız. Yedinci bir proje için de çalışmalarımız sürüyor. Şimdi elimizde 500 milyon dolarlık bir yatırım kapasitemiz daha var. Doğru yerde, doğru zamanda uygun projeler arıyoruz. Dolayısıyla yaşanan kriz ortamını dikkate alarak hemen olmasa da 6-7 ay içinde yeni bir proje daha gündeme gelebilir” dedi.

"KREDİ MUSLUKLARI DARALDI"

Şimdiye kadar projelerde genelde yüzde 85’e kadar varan kısmın krediyle finanse edildiğini belirten Kodal şu görüşleri dile getirdi:

“ Bundan sonra sermaye yoğun projeler olacak. Yani en azından projenin yüzde 50’sini sermaye olarak koymak durumundasınız.Çünkü yurtdışında kredi muslukları neredeyse kapanmış durumda. Bu süreç 6-7 daha sürer. Türkiye’de de bankaların kredi musluklarını kıstıklarını görüyoruz. Bankalarımız artık daha seçici davranarak,doğru projelere ve risk analizlerini çok dikkatli yaparak kredi açacaklar.Biz yatırımcılar da daha seçici olacağız tabi ki.Dolayısıyla yanlış ile doğru projeler arasındaki ayrım daha netleşecek. Piyasaların durulmasını bekleyip, iş yapmak için denklemlerimizi yeniden kurmak zorundayız”.

"AVM'LER KAPANABİLİR"

Özellikle belirli bölgelerde AVM sayısında büyük yoğunluk yaşandığını dikkat çeken Hakan Kodal şunları kaydetti:

“ Öyle yerler var ki aynı cadde üzerinde 18 AVM yer alıyor. Aşırı rekabetin yaşandığı bölgelerde, yapımı sürmekte olan veya faaliyet halindeki bazı AVM’ler hayata geçmeyebilir ya da kapanabilir. Aynı durum perakende mağazalar için de geçerli. Marka-ürün-fiyat ile tüketici adaptasyonunun sağlanması artık çok önemli. Bazı perakende markalar Anadolu’da sıkıntı yaşıyorlar. Kira sıfır olsa bile, iş yapamadan bu markaların ayakta kalması güç. Büyüme ve ürün politikalarını mutlaka gözden geçirmeliler”

"FİYATLAR YÜZDE 15’E KADAR GEVŞEYEBİLİR"

Gayrimenkul sektörü ile ilgili fiyatlara da değinen Kodal şu değerlendirmeyi yaptı:

“ Türkiye’de nüfus artışı sürüyor. Refah düzeyinde ve satınalma gücünde de bir artış söz konusu.Dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerde büyüme şansı gelişmiş ekonomilere göre daha fazla. Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarında drastik bir artış olmadı. Fiyatlar tam artışa geçecekti ki küresel kriz ortaya çıktı ve fiyat artış eğilimi gündemden çıktı. Bu Türkiye için bir şans. Bu nedenle fiyatlarda çok keskin bir düşüş beklenmemeli. Bence bu gevşeme yüzde 10-15 aralığında olabilir”.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı