GeriEkonomi Mortgage imzaya açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mortgage imzaya açılıyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yeni konut finansman (mortgage) sisteminin uygulanmasına yönelik hazırlanan 40 maddelik kanun taslağının, ilk Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmış olacağını söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından ATO Salonu'nda düzenlenen “İnşaat Zirvesi”nde konuşan Şener, bu konudaki düzenlemenin, mecliste ilk ele alınacak yasalar arasında yer alacağını bildirdi.

Yeni konut edindirme sistemiyle, vatandaşların “rahat konut edinme” imkanına kavuşacağını ifade eden Şener, burada konut finansmanı tanımının 'en önemli nokta' olduğunu bildirdi.

Şener, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tamamlanmış konutlar, yani yapı kullanma izni olan konutlar için ipotek karşılığı alınan krediler, bu sistemden faydalanacak. Ayrıca uygulama kapsamında tamamlanmış konutların finansal kiralama yoluyla tüketiciye kiralanması da var. Son toplantımızda, proje kredilerini de bu kapsama aldık. Proje ve inşaat aşamasındaki konutların alımı için de bu sistemden yararlanılabilecek. Konut talebinin aşırı artması halinde fiyatların yükseleceği endişesi vardı, bu sayede proje ve inşaat halindeki konutların arzı da tetiklenecek. Konut sahibi ancak kredi ihtiyacı olanlar, konutunu ipotek ederek yenileme ve güçlendirme kaynağı sağlayabilecek.

Son depremlerden sonra gündeme gelen, mevcut yapıların güçlendirilmesinin finansmanını da sağlayacak. Yeniden finansman kredileri çerçevesinde de mevcut krediyi ödeyenlerin, düşen faizden faydalanmak amacıyla mevcut krediyi kapatarak daha düşük faizli kredi alması da sağlanıyor. Kanun yürürlüğü girmeden önce devreye giren krediler, yani mevcut alınan ve ödenmekte olan krediler de kanun yürürlüğe girdiğinde, getirilen imkanlardan yararlanacak. İpoteklerin yeniden menkul kıymet haline gelmesi mümkün olacak.”

ATO BAŞKANI AYGÜN: "MORTGAGE BANA MORGU HATIRLATIYOR. BUNA, DAHA SEVİMLİ BİR İSİM BULALIM"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün de, toplantıda yaptığı konuşmada, “Mortgage bana morgu hatırlatıyor, buna daha sevimli bir isim bulalım” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle