GeriEkonomi Mersin, kalkınmak için ‘ajans’ kuracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mersin, kalkınmak için ‘ajans’ kuracak

Mersin Ticaret Odası, Mersin'in kalkınması için, Avrupa'da benzerlerine çok sık rastlanan kalkınma ajansı modelini uygulayacak. Mersin için bir kalkınma planı uluşturacak olan ajans, yabancı yatırımcıyı çekmek için altyapı hazırlayacak.

Mersin Ticaret Odası Başkanı Kadri Şaman, Mersin'i yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi. Mersin'de turizm, sanayi ve ticaretin geliştirilmesi için bir kalkınma ajansı kuracaklarını belirten Şaman, bu ajansın Mersin'de sivil toplum örgütleri ve Belediye ile ortaklaşa bir Mersin vizyonu oluşturmaya çalışacağını ve Mersin için bir kalkınma planı oluşturulacağın belirtti.

Fransa, İspanya, İrlanda ve Belçika'dan Mersin'e gelen kalkınma ajansları temsilcileri ile bir dizi toplantı yapan Şaman, ‘‘İlk olarak tanıtım faaliyetleri yapıp, Mersinli şirketlerin ihracatını arttırmaya çalışacağız, Mersin'e yabancı yatırımcıları davet edeceğiz’’ dedi.

Mersin'in serbest bölge ve limana sahip çok önemli bir merkez olduğunu belirten Şaman, ‘‘Mersin'in yaşanacak, çalışılacak ve para kazanılacak bir yer olduğunu dünyaya duyuracağız, ajansımız aracılığıyla bir kalkınma projesi hazırlayacağız’’ diye konuştu.

Mersin Serbest Bölgesi'nin sadece Mersin'in değil, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'nun kapısı olduğunu hatırlatan Şaman, Geçtiğimiz yıl cirosu 1.5 milyar dolar olan serbest bölgenin büyük bir potansiyel taşıdığını ve kalkınma ajansı'nın devreye girmesiyle bu potansiyelin daha iyi değerlendirileceğini söyledi.

Her yatırımcıya kapınızı açmayın

Brian Martin Fransa Alsace Laurent Kalkınma Ajansı Uzmanı:

Türkiye'nin en büyük avantajı coğrafi konumu, Türkiye modern dünya ile geleneksel kültürü birleştirmeyi başarmıştır. Yatırımcıların Türkiye'ye gelmesi için önce istikrar gerekir. Güvenli ortam yatırımcıyı çeker. Gelen yatırımcının katılımcı olmasına dikkat etmek gerekir. Her türlü yatırımcıya kapılarınızı açmayın, sonra sorunlar çıkıyor.

Yabancı için önce istikrar

Christian Saublens Avrupa Kalkınma Ajansı Birliği Başkanı:

Yabancı yatırımcı ilk olarak istikrar arar. Mersin'in iyi bir altyapısı var. Organize Sanayi Bölgesi'nde toprak ucuz, nitelikli iş gücü uluslararası piyasalarda rekabet yaratacak kadar ucuz. Mersin'deki olanakları birlikte kullanıp bir vizyon yaratılabiliriz. Bunun içinde kalkınma ajansı iyi bir araçtır.

Kalkınma ajansı nedir?

Avrupa'da 1950'li yıllardan itibaren kurulmaya başlanan kalkınma ajansları bulundukları bölgenin kalkınma stratejisini belirleyip, bölgeye yabancı yatırımcıların çekilmesi için çaba sarfediyor. Bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla teknoloji merkezleri kuran, eğitimler veren kalkınma ajansları Avrupa Birliği'nden bölgeye akabilecek yardım ve kredileri de organize ediyor. Bulundukları bölgelerde sivil toplum örgütleri ve yerel otoriteler arasında köprü görevi de gören kalkınma ajansları Avrupa'nın kalkınması ve yatırımların yönlendirilmesinde önemli rol oynuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle