GeriEkonomi Merkez kimseyi dinlemedi faizi yarım puan indirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez kimseyi dinlemedi faizi yarım puan indirdi

Merkez kimseyi dinlemedi faizi yarım puan indirdi
refid:7497851 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası, bakanlardan iş dünyasına kadar ’benim işim saedce fiyat istikrarı deme, bu kez daha cesaretli ol" telkinlerine, ihracatçıların baskısına ve piyasalarda oluşan beklentiye aldırmadan, gecelik borçlanma faizini 50 baz puan, borç verme faiz oranını da 75 baz puan düşürdü.

Borç verme faizlerindeki ilave indirimin "teknik bir ayarlama" olduğu vurgulanan açıklamada, bundan sonraki olası bir indirimin zamanlaması ve miktarının, küresel gelişmelere ve enflasyon görünümünü etkileyen değişkenlere bağlı olduğu belirtildi.

YÜZDE 16.75’E İNDİ: Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başta olmak üzere konfederasyon, sendika, birlik ve odaların gazetelere verdikleri tam sayfa ilanlarla "Faizi indirin, üretim ve istihdam ölmesin" çağrısı yaptığı gün toplanan Para Politisı Kurulu (PPK), "Bu kez artırım yüzde 1’i bulacak beklentilerini" boşa çıkardı. Geçen ay 14 ay aradan sonra kısa vadeli faiz oranlarında 0.25 puanlık indirime giden Merkez Bankası, dün de kısa vadeli faiz oranlarını 0.50 ile 0.75 puan düşürdü. Buna göre, gecelik borçlanma faizi yüzde 17.25’den yüzde 16.75’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 22.25’den yüzde 21.50’ye çekildi. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 21.25’den 20.50’ye indirildi. Para Politikası Kurulu’nun (PPK) dünkü toplantısının ardından yapılan açıklada, geçen ay faiz indirim sürecinin erkene alınmasının orta ve uzun vadeli faizlerin belirgin şekilde düşmesine yol açtığı ve yüzde 4’lük enflasyon hedefine ulaşılmasına ilişkin küresel ekonomideki gelişmelerden kaynaklanabilecek aşağı yönlü riskleri azalttığı kaydedildi. Bu doğrultuda PPK, kısa vadeli faiz oranlarındaki ölçülü indirim sürecine bu toplantıda da devam edilmesine karar verdi. Bu karardan sonra da kısa vadeli faizlerin seviyesinin enflasyondaki düşüşü desteklemeye devam ettiğini vurgulayan Kurul, bundan sonraki olası indiriminzamanlaması ve miktarının küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, kamu harcamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer değişkenlere bağlı olarak belirleneceğini vurguladı.

Sanki farklı ülkelerde yaşıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı: "Bizim beklentilerimiz ile örtüşmedi. Merkez Bankası bu kararı ile üreticinin yanında olmadığını gösterdi. ’Ben yüksek reel faiz ödemeye devam edeceğim" mesajı, sıcak paraya ise adeta selam verdi. Bu akıl dışı bir karar. Reel sektörü bu kadar tanımayan başka bir başkan olamaz, sanki bizler farklı ülkelerde yaşıyoruz."

Dolar 1.23 YTL’yi gördü, borsa düştü

TÜRKİYE’nin Kuzey Irak’a bir sınır ötesi operasyon düzenleyebileceği kaygıları ve ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde Ermeni tasarısının kabul edilmesinin ABD ile ilişkilerin gerilmesine neden olacağı tedirginliğiyle dövizde önceki gün başlayan yükseliş dün de sürdü. Bankalararası piyasada dolar satış kotasyonları dün sabah saatlerinde 1.23 YTL’ye kadar çıktı. Aynı piyasada en yüksek 1.2305 YTL’yi gören dolar, öğleden sonra yabancı bankaların başı çektiği satışlarla biraz geriledi ve 1.22 YTL seviyesinde dengelendi. İMKB Ulusal 100 Endeksi günü yüzde 1.8 kayıpla 57 bin 185 puandan tamamladı.

Petrolde Kuzey Irak rekoru 88 dolara dayandı

TÜRKİYE’nin Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon yapma olasılığı ve petrol arzında doğabilecek sıkıntılara bağlı artan kaygılar yüzünden petrol fiyatları yeni rekorlar kırarak, 88 dolara dayandı. ABD ham petrolü, dün varil başına 87 dolar 79 sentle tarihinin en yüksek seviyesine çıkarken, Brent petrolü de, 84 dolar 23 sent ile rekor kırdı. Petrol fiyatlarının yükseliş eğilimini büyük ölçüde, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine olası sınır ötesi operasyonu ve operasyonun bölgedeki petrol arzında sıkıntıya yol açacağı endişesi belirliyor. Petrol fiyatlarının yükselmesinde, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonunun yanı sıra ABD dolarının değerinin düşük olması ve ABD’nin ham petrol stoklarındaki zayıflık da etkili oldu. Analistler petrolün varil fiyatının önümüzdeki dönemde 100 dolara kadar çıkabileceğine dikkat çekiyorlar. Irak’ın Türkiye üzerinden petrol ihracatı, ABD işgalinin başladığı 2003’ten beri en düşük seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları 28 yılın zirvesinde

PETROLÜN rekor seviyelere yükselmesi ve doların değer kaybetmesi sonucu, altın fiyatları da dün ons başına 764 dolar’ı aşarak, son 28 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Analistler, altının onsunun 800 dolara çıkabileceğini belirtiliyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle