GeriEkonomi Merkez Bankası'ndan tarihi karar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  305
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası'ndan tarihi karar

Merkez Bankası'ndan tarihi karar
refid:27784670 ilişkili resim dosyası

Doların 2.41 TL'ye yükselerek yeni rekor kırması üzerine Merkez Bankası'ndan flaş bir karar geldi. Buna göre enerji ithalatçısı kamu kuruluşlarının döviz ihtiyaçları Hazine ve Merkez Bankası tarafından karşılanacak.

Soluksuz yükselerek rekorlar kıran dövize karşı, ihalelerde miktar artıran Merkez Bankası, bunun yetersiz kalması üzerine yeni bir adım attı.

Merkez Bankasından tarihi karar DOLAR REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Merkez Bankası, enerji ithalatçısı kamu kuruluşlarının döviz ihtiyaçlarının Hazine ve Merkez Bankası tarafından karşılanacağını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmının Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası tarafından doğrudan karşılanması uygun görülmüştür. Uygulama 17 Aralık 2014 tarihinden itibaren başlayacaktır" denildi.

Merkez Bankasından tarihi karar RUSYA'DA HAREKETLİ DAKİKALAR

Öte yandan hurriyet.com.tr'ye konuşan Merkez Bankası yetkilileri bu hamlenin piyasadaki döviz talebini sınırlama amacı taşıdığını belirtirken ilk kez tüm KİT'leri kapsayan bir adım atıldığına dikkat çekti.

Analistler kamunun aylık dolar talebinin 1.5 milyar doları bulduğunu belirtirken bu talebin çekilmesi ile dolardaki yükselişin önüne bir süre geçebileceğini belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle