GeriEkonomi Merit Otel'de tahliye yarım kaldı, kararı mahkeme verecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merit Otel'de tahliye yarım kaldı, kararı mahkeme verecek

THK'nın Net Holding tarafından işletilen Merit Otel'in bulunduğu Tayyare Apartmanları'nı icra yoluyla tahliye girişimi yarım kaldı. Otel yöneticilerinin yeni belgeler sunması üzerine dün otele giden icra memuru, dosyayı İcra Hakimliği'ne gönderdi.

TÜRK Hava Kurumu (THK) tarafından 'sözleşme süresinin 2003 yılında dolduğunu' öne sürerek, Net Grubu'nun işlettiği eski ismi Ramada yeni şimdiki ismiyle Merit Antique Otel için aldırdığı 'tahliye' kararı, otel yöneticilerinin yeni belgeler sunması üzerine yapılamadı. İcra memuru, dosyayı karar verilmesi amacıyla İcra Hakimliği'ne gönderdi.

Tahliye görüşmeleri sırasında otel yöneticileri ile THK yetkilileri ve avukatları arasında sert tartışmalar yaşandı.

THK Temsilcisi Recai Sevinç, 1'inci İcra Memuru Abdurrahman Aydın, THK avukatı Akif Gülersoy, dün saat 11.30'da Laleli'deki otele gelerek, görüşmelere başladılar. 4.5 saat süren görüşmede otel adına avukatlar Aktan Atakav, Müesser Deral ve Ümit Oluntaş bulundu. Otel avukatları, tahliye kararının, kendilerini bağlamadığını, THK'ya verilen 'tahliye taahhüdünün' bu konuda yasal yetkisi olmayan, eski ortakları Göksel Denizcilik'in bir üyesi tarafından yapıldığını, bu kişinin de halen sahtecilikten yargılandığını belirtti. Tahliye taahhüdü verecek şirketin halen oteli işleten Net Grubu'na ait Loytaş'da olduğunu öne süren avukatlar, 'tahliye'nin yapılmaması gerektiğini savundu.

THK Temsilcisi Recai Sevinç, "Biz kanunun uygulanmasını, otelin tahliyesini istiyoruz" dedi. Sevinç, THK'ya halen yılda 47 milyar lira kira ödendiğini belirterek, "Başlangıçta 400 milyon lira olan ve Türk parası olarak ödenen yıllık kira bedeli, o zaman 760 bin dolara tekabül ediyordu. Bugün ise THK'ya ancak 30 bin dolara yakın bir para ödeniyor. Binanın cephesindeki 12 dükkandan 800 bin dolar kira alıyorlar" dedi.

1.5 MİLYON DOLAR TEKLİFİ

Loytaş Gene Müdürü Hüseyin Pekdemir de, THK'ya yıllığı 1.5 milyon dolar teklif ettiklerini belirterek, şunları söyledi: "Bu teklifimiz şifahi oldu ancak herhangi bir yanıt alamadık. Otelde 450 turist var. Tahliye kararını müşterilerimize nasıl anlatırız. Tahliye kararı verilse bile yapılması gereken eşyaların dışarıya çıkarılmaması, turistlerin rahatsız edilmemesi ve yeni belirlenecek ihalede, kim kazanırsa bu eşyaların da o firmaya ait olmasıdır."

Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, icra memuruna "Sizi adil olmaya davet ediyorum" dedi.

İcra Memuru Abdurrahman Aydın, dosyayı karara bağlanması için icra hakimliğine gönderdi. Aydın, "Otel yöneticilerinin belgelerinde, otelin işletmecisinin Loytaş olduğu belirtiliyor. Loytaş da, 'asıl kiracı benim, Göksel Denizcilik değil' diyor. Tahliye taahhüdünü veren ise Göksel Denizcilik. Bu durumu İcra Hakimi inceleyip karar verecek" dedi.

Net: THK, oteli yapıp bize kiralamadı ki kirayı az bulsun

NET Holding Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Haluk Elver, THK'nın kira uyuşmazlığı nedeniyle Merit Antique Hotel hakkında tahliye kararı aldırdığını belirterek, "Tahliye taahhüdü geçersiz. THK'nın yoğun baskısıyla bu noktaya gelindi. 43 milyar kira veriyorsunuz diyor THK az buluyor ama otele 27 milyon dolar yaptırdığımızı unutuyor. Oteli yaptırıp bize kiraya vermediler ki. Hem biz kiramızı düzenli ödüyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle