Memura 2000 için yüzde 5.2 ek zam

Hürriyet Haber
13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enflasyonun 2000 yılındaki maaş artışını geçmesi nedeniyle memur maaşlarına bu ayın sonunda yüzde 5.2 oranında ek zam yapılması için çalışmalar tamamlandı. Ek zammın yürürlüğe girebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekirken Kamu-Sen ek zammın aralık ayı da dikkate alınarak belirlenmesini istedi.

Devlet memurları, hükümetin "Enflasyon, memur maaş artışını geçerse, aradaki fark 2 puanlık refah zammı ile birlikte memura ödenir" kararı çerçevesinde kendilerine ödenecek ek zammı bekliyor.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, Kasım ayı sonunda enflasyon rakamlarının yüzde 35.7'ye ulaşması, buna karşılık memura 2000 yılı için toplam yüzde 31 zam yapılması nedeniyle ek zam için gerekli çalışmayı yaptı.

Bu çalışmada, yıllık zammın 2 puanlık refah payı artışı ile birlikte kümülatif yüzde 37.7'ye yükseltilmesi öngörüldü. Sözkonusu oran da 31 Aralık 1999'daki maaşlara 6.7 puanlık bir zammı gündeme getirdi.

Yapılan hesaplamalarda yıllık maaş zammının yüzde 37.7'ye yükseltilmesi için, Kasım ayı maaşlarının yüzde 5.2 oranında arttırılması gerektiği belirlendi. Katsayılarda da buna dönük düzenlemeler yapıldı ve bunlar Maliye Bakanı Sümer Oral'ın önüne konuldu.

Kamu-Sen'in isteği

Bu arada dün Maliye Bakanı Sümer Oral'ı ziyaret eden Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ise Oral'a, "Aralık enflasyonu da belli olduktan sonra memurlara ek zam yapılması" önerisini götürdü.

Akay, memurların enflasyona yenik düşmemesi için ek zamda Aralık enflasyonunun da belli olması gerektiğini söyledi. Akay, şöyle konuştu:

"Kasım sonu itibarıyla enflasyon yüzde 35.7. Memura verilen yıllık zam ise yüzde 31. Bu ay zam yapılırsa, 2 puanlık refah payı ilebirlikte 6.7 puanlık bir ek zam ortaya çıkıyor. Ancak Aralık ayında da enflasyon olacak. Bu ay enflasyon yüzde 3 çıkarsa, bu defa yıllık enflasyon yüzde 39.7'ye yükselecek. Memurun yıllık zammı ise 2 puanlık refah artışı ile birlikte yüzde 37.7'de kalacak. Dolayısıyla memur yine enflasyona yenik düşecek.

Bu nedenle biz Aralık enflasyonu da belli olsun istedik. Aralık enflasyonu yüzde 3 çıksa, memurun alacağı ek zam 10.7 puana çıkacak. Sayın Bakan bu önerimizi Bakanlar Kurulu'na götüreceğini söyledi."

Maliye'nin görüşü

Maliye bürokratları ise 2000 bütçe uygulamasının 31 Aralık 2000 tarihinde sona ereceğine, bu yılın enflasyon rakamının ise 3 Ocak'ta açıklanacağına dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundular:

"Bu şartlarda ek zammın yıl içinde verilmesi uygun olur. Biz de Kasım ayına göre maaşları yüzde 5.2 oranında arttırılmasına ilişkin hazırlıklarımızı yaptık. Memur 15 Aralık'ta normal maaş alacak. Bakanlar Kurulu, ek zam konusunda nihai kararı verdiğinde, bizim de ödeme takvimimiz ortaya çıkacak. Bu karar çıktığı gün, biz saymanlıklara gerekli talimatı veririz. Onlar da aynı gün maaşları hesaplayabilir. Normal şartlarda devlet memurlarının ek zammı, bayram öncesi 1.5 gün idari izin de olursa, en geç 22 Aralık'ta almaları gerekir. Ancak tabii ki son kararı Bakanlar Kurulu verecek."

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı