GeriEkonomi Mars Gıda Türkiye'de de ürünlerini geri çağırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  74
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mars Gıda Türkiye'de de ürünlerini geri çağırdı

Mars Gıda Türkiye'de de ürünlerini geri çağırdı

İki gündür dünya gündemini içinden plastik çıkan ürünleriyle meşgul eden ABD'li dev çikolata devi Mars Group, Türkiye ile ilgili de açıklama yaptı. Şirketin Türkiye iştiraki Mars Gıda Türkiye ürünlerinin sınırlı bir kısmını tedbir amaçlı geri çağırdığını açıkladı. Karar şirketten yapılan basın açıklaması ile duyuruldu. Mars Türkiye'den yapılan açıklamada, ürünlerde çıkan plastik cismin zehirleme riski taşımadığı ifade edildi.

Açıklamada Mars Gıda Türkiye'nin, Hollanda Veghel'deki fabrikasında üretilip Türkiye'de satışa sunulan Snickers 5'li Paket, SNICKERS 80 Gram ve SNICKERS Minis 206 Gram çikolataları arasından kısıtlı sayıda ürünü tedbir amaçlı olarak toplatma kararı aldığı belirtildi.     

SADECE HOLLANDA'DA ÜRETİLENLERİ KAPSIYOR

Açıklamada, geri çağırma işleminin yalnızca Hollanda'da üretilmiş olan aşağıdaki ürünleri kapsadığı, aşağıdaki TETT tarihini içermeyen, parti numarasına sahip olmayan veya Hollanda dışında üretilmiş olan ürünlerin bu durumdan etkilenmediği belirtildi.  

ŞİRKETTEN PLASTİK AÇIKLAMASI: ZEHİRLENME RİSKİ YOK

Mars Türkiye'den ürünlerde çıkan plastik cisime dair resmi açıklama geldi.

Açıklamada“Almanya’da bir Mars ürününün içinden çıkan plastik cisimde zehirlenme riski teşkil eden herhangi bir madde bulunmamıştır. Her ne kadar söz konusu plastik cisim zehirlenme riski teşkil etmese de tespit edilen cismin solunum yolunda açabileceği olası rahatsızlıklara mahal vermemek amacı ile tedbiren toplama kararı almış bulunuyoruz. Mars Gıda Türkiye olarak küresel tedbir amaçlı geri toplama kararımızdan asgari ölçüde etkilenmiş olsak da ürün kalitesi, ürün güvenilirliği ve tüketici sağlığına büyük önem atfettiğimizden dolayı tedbiren geri çağırma kararını almakta çekinmedik. Hiçbir şeyi şansa bırakmak istemiyoruz. Türkiye’deki ürünlerde plastik bulunduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Türkiye’de almış olduğumuz toplatma kararı tamamen tedbiren aldığımız bir karardır" denildi. 

UZMANLAR NE DEDİ?

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Melis Torluoğlu, çikolata paketlerinde kullanılan ve ürünlerin içine karışma ihtimali bulunan malzemeler ve kimyasal maddeler üzerine yaptığı değerlendirmede fitalat kimyasalına dikkat çekti olası risklerini belirtti.

Torluoğlu, “Fitalat plastik malzemelerin sertleştirilmesi veya yumuşatılması için kullanılan bir tür kimyasaldır. Renkli ambalajlarda, plastik şişelerin içeriğinde sıklıkla kullanılır. Fitalat dediğimiz kimyasal maddenin gıdaya geçişi ısı yardımıyla olabildiği gibi uzun süre gıdayla etkileşime giren ve son kullanma tarihi yaklaşmış besinlerin yapısına da karışabilir. Türk Gıda Kodeksi fitalat içeriği konusunda belirli bir sınır koymuş ve bunun üzerindeki üretimi ve sunumu yasaklamıştır. Fakat yine de yerel merkezlerde örneğin zeytinyağının plastik şişelerde uzun süre saklanması yağın reaksiyona girerek fitalat içeriğini arttırmaktadır. Fitalat yoğunluğu yüksek gıdaların tüketimi astım, obezite, erken ergenlik, erken menopoz ve çeşitli karaciğer rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Fitalatın vücuttaki miktarı idrar örneklerinden yola çıkılarak değerlendirilir” dedi.

"YILLIK 150 MİLYON LİRALIK ÜRÜN SATIYOR"

Mars Gıda'nın Türkiye'deki ürünlerini, distribütörler aracılığı ile yapıyor.

İstanbul'da bulunan dağıtıcı bir firmanın sahibi Hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada "Mars'ın Türkiye'de yıllık 150 milyon liralık bir satışı var. Bizler ürünü, doğrudan Mars'ın şirketinden temin ediyoruz. Ürünlerin Türkiye içinde dağıtımı yanı sıra, Türkiye üzerinden ihracat da yapılıyor. İran, Irak gibi ülkeler, ürünleri Türkiye'deki firmalardan alıyor. Türkiye'de satışı yapılan ürünler de Hollanda fabrikasından geliyor. Mal verdiğimiz müşterilerimiz de kaygılı bu süreçte 'ne yapacağız' diye bize soruyorlar" dedi.

2001'DEN BU YANA TÜRKİYE'DELER
Mars Grubu, Türkiye'deki faaliyetlerini bağlı şirketi üzerinden yürütüyor. Bunun için Eylül 2001'de Mars Gıda Ürünleri Ticareti Limited Şirketi kuruldu.

Distribütör firmalar, ürünleri doğrudan bu firmadan alıyor.

Bu firma, Mars'ın ithalatçı firması olarak işlev görüyor.

Açıklamaya göre toplatılan ürünlerin detayları şöyle:

Snickers 5'li paket

Parti No: 550E1NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 04/12/2016

Parti No: 550E2NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 04/12/201

Snickers 80gr

Parti No: 551D3NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 11/12/2016

Parti No: 551E1NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT):11/12/2016

Parti No: 551E2NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 11/12/2016

Parti No: 551E3NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 11/12/2016

Parti No: 552B1NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 18/12/2016

Parti No: 552B2NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 18/12/2016

Parti No: 552B3NLD03

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 18/12/2016

Snickers Minis 206g

Parti No: 551C2NLD04

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT): 11/12/2016

TÜKETİCİLERE TELEFON VE İLETİŞİM BİLGİLERİ VERİLDİ

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Söz konusu etkilenme ihtimali, Türkiye'deki toplam ürünlerimiz arasında oldukça sınırlı bir ürün yelpazesini içermektedir ve yukarıda bahsi geçen ürünler arasında yalnızca Hollanda'da üretilenler açısından bir risk söz konusudur. Hollanda fabrikasında üretilen ve yukarıdaki TETT ile parti numarasına sahip ürünler dışında herhangi bir çikolata veya paketli ürünümüz bu durumdan etkilenmemiştir. Mars'ın başka bir fabrikada üretilmiş herhangi bir ürünün etkinlenmiş olması söz konusu değildir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

tuketici.TR@effem.com

0212 213 6300 

MALİYETİ HENÜZ AÇIKLANMADI

Mars, şirket tarihinin en büyük geri çağırmasının finansal detaylarına yönelik herhangi bir açıklama yapmadı. 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle