GeriEkonomi Market devinin 400 milyon TL'lik gayrimenkulleri bankalara geçiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Market devinin 400 milyon TL'lik gayrimenkulleri bankalara geçiyor

Market devinin 400 milyon TL'lik gayrimenkulleri bankalara geçiyor

Yaşadığı mali sıkıntı sonrası mahkemeden konkordato talebinde bulunan Ankaralı Makro Market ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Şirket, 220 milyon lira alacağı olan 9 banka ile masaya oturdu. Varılan anlaşma sonrası Makro’nun Türkiye genelindeki, aralarında 4-5 AVM’nin de olduğu 115 gayrimenkulü bankalara geçiyor. Şirket, 3 yıl içinde borçlarını ödediği taktirde, söz konusu gayrimenkullerini geri alabilecek.

Türkiye genelindeki 253 mağazası Makro ve Uyum markası ile faaliyet gösteren Makro Market A Ş, mahkemenin verdiği mühlet kararı sonrası alacaklılarlaMarket devinin 400 milyon TLlik gayrimenkulleri bankalara geçiyor
görüşmelerini hızlandırdı. Şirketin toplam borç miktarı 600 milyon TL seviyesinde. Söz konusu borcun 220 milyon TL’si bankalara, 386 milyon lirası ise tedarikçilere ait. En büyük alacaklı grubunu oluşturan bankalara ile yürütülen görüşmelerde olumlu sonuçların alındığı kaydedildi.

 MAHKEMEDEN ‘BANKA’ İÇİN KARAR

En son geçen hafta Cuma günü, mahkeme, alacaklı konumdaki bir katılım bankası ile varılan anlaşmaya ilişkin karar verdi. Bu karara göre, çeşitli illerdeki bazı gayrimenkuller vefa hakkı kapsamında alacaklı bankaya geçecek. İki yıllık süreç içinde, şirket borcunu ödediği taktirde anılan gayrimenkullerini geri alabilecek. Veya, söz konusu gayrimenkulleri üçüncü kişilere satarak borcunu bankaya ödeyebilir.

Market devinin 400 milyon TLlik gayrimenkulleri bankalara geçiyor


400 MİLYONLUK GAYRİMENKUL BANKALARA GEÇİYOR

Benzer kararların, geride kalan alacaklı bankalar için de alınması bekleniyor. Anlaşmanın tamamlanması ile birlikte, 220 milyon liralık borca karşılık, Makro’nun 400 milyon lira değerindeki 115 gayrimenkulü bankalara geçmiş olacak. Geri alım hakkı olarak da bilinen Vefa Hakkı sözleşmesi kapsamında devri yapılan gayrimenkuller arasında 4-5 AVM de bulunuyor. Bu gayrimenkullerde Makro marketlerinin faaliyet gösterdiği öğrenildi.

TEDARİKÇİLER İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Bankaların dışında diğer alacaklıların bir bölümü ile de anlaşmaların sağlandığı öğrenildi. Söz konusu alacaklılar arasında yer alan, Ankara, Konya, Samsun ve Antalya’daki hallerin 80 milyon liraya yakın alacağı için de anlaşma sağlandı.

 GAYRİMENKULLER HEBA OLURDU

Konkordato sürecini yöneten Makro Market Avukatı Fidel Okan,  “Makro Market’in çok güçlü bir pazarı ve gayrimenkulleri bulunuyor. Eğer, konkordato sürecinde, tedbir kararı sonrasında mahkemeden mehil kararı alınamamış olsaydı; bu gayrimenkuller heba olacaktı. Dolayısıyla 2 bin 800 tedarikçi ve 6 bin 500 çalışan ve bankaların hakları konkordato süreci ile koruma altına alınmış oldu. Bankalar, ellerindeki gayrimenkulleri icra yolu ile değil, vefa hakkı ile değerlendirerek Makro’ya ve tedarikçilere büyük destek vermiş oluyor. Tedarikçiler ise, alacaklarını yapılandırarak ve yeni ürünler vermeye devam ederek çalışanlar ve Makro’ya desteklerini sürdürüyor. Bankalar ile yapılan bu anlaşma sonrası, boşa çıkan tüm gayrimenkuller, tedarikçiler lehine değerlendirilecektir. Sürecin başında olmamıza rağmen tedarikçi borçlarının çok önemli bir bölümü yapılandırıldı. Bunların önemli bir kısmı İle sözleşmeler imzalandı. Diğer kısmı ile son aşamaya gelindi” dedi. 

Market devinin 400 milyon TLlik gayrimenkulleri bankalara geçiyor


Cirosu 1 milyar 700 milyon TL olan Makro Market’in 6 bin 500 kadar çalışanı bulunuyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle