GeriEkonomi Maliye 'sözde patronların' peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye 'sözde patronların' peşinde

Maliye Bakanlığı, finans kesimine yönelik denetimler sırasında kağıt üzerinde şirket sahibi ya da ortağı görünen çaycı, odacı ve şoför gibi "Sözde patronları" da ortaya çıkaracak.

Finans sektörüne dönük vergi denetimlerinde, 3 büyük ilde hesaplarında büyük paralar dönen kişi ve kuruluşların incelenmesine de başlandı.

KATRİLYONLUK İŞLEMLER VAR

Maliye Bakanlığı, finans kesimine dönük vergi denetiminde 500 milyar liranın üzerindeki çek, havale ve EFT işlemlerini baz aldı. Önce bankalardan bu tutarın üzerinde çek, havale ve EFT işlemi bulunan kişi ve kuruluşlara ilişkin listeler istendi.

Gelen listelerde 2003 yılında 96 bin gerçek, 68 bin tüzel kişinin, 2004 yılında ise 150 bin gerçek, 86 bin tüzel kişinin 500 milyar liranın üzerinde çek, havale ve EFT işlemi bulunduğu bildirildi.

Değerlendirmeler sırasında bunların bir kısmının kamu kuruluşlarına ait olduğu görülürken, tek bir mükellefe ait 1.3 katrilyon lirayı bulan işlemler olduğu da anlaşıldı.

60 KİŞİ İNLECENİYOR

Bu çalışmalar sürerken hesap uzmanları, risk analizleri sonucunda listedeki trilyonluk işleme sahip olan 6 bin 398 mükellefi ayırdı ve bunların incelemeye alınması için harekete geçti. Bu kişilere ait hesap sayısı 18 bin, bu hesaplardaki işlem hacmi de 100 milyar YTL olarak hesaplandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın da, 60 bin dolayında kişi ve kuruluş belirlediği, bunların aşamalı olarak incelenmesi yönünde karar aldığı öğrenildi.

ASIL İNCELEME BAŞLIYOR

3 büyük ildeki hesapların incelenmesine yeni başladığına işaret eten bir üst düzey yetkili, şu değerlendirmede bulundu: “Finans kesimine yönelik incelemeler asıl şimdi başlıyor. Elbette bu incelemeler uzunca sayılacak bir süreci gerektirecektir. Biz, kimsenin parasının, pulunun peşinde değiliz. Belli tutarın üzerinde havale, çek ve EFT işlemi olanların durumuna bakacağız.

Bu incelemelerde kağıt üzerinde patron görünen, şirket sahibi gözüken, çaycı, odacı ve şoförler de ortaya çıkarılacak. Anadoludaki turnelerde şimdiden bu tür kişilerin bir bölümüne ulaşıldı. Ama burada özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'deki denetimler önemli.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle