GeriEkonomi Maliye ‘jet yakıt’ peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye ‘jet yakıt’ peşinde

Maliye ‘jet yakıt’ peşinde
refid:21216613 ilişkili resim dosyası

MALİYE Bakanlığı 10 numara yağdan sonra, jet yakıt kullanımında meydana gelen vergi kaybı için düğmeye bastı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatıyla harekete geçen Vergi Denetim Kurulu’nun jet yakıtının havacılık sektörü dışında, amacına aykırı olarak kullanılmasından kaynaklanan vergi kayıp ve kaçak tespiti ve önlenmesine yönelik çalışmaların ilk etabını tamamladığı öğrenildi.

Rapor hazırlandı

Jet yakıtının amaç dışı kullanımından doğan kaybın araştırılması, konuya ilişkin yürürlükte bulunan mevzuatın tüm yönleriyle tetkik edilmesi, vergi mevzuatıyla ilişkilendirilmesi suretiyle çözüm önerileri geliştirilmesine yönelik bir rapor hazırlandı. Maliye Bakanlığınca, raporda yer alan tespitler doğrultusunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (DHMİ) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna, sorunun çözümüne yönelik kurumlarınca alınması gereken önlemler konusunda yazılar gönderildi. Yazılarda şöyle denildi:

Lisans alamayacak

DHMİ Genel Müdürlüğü’nden sivil uçuş gerçekleştirilen tüm hava meydanlarında uçaklara yapılan jet yakıtı ikmaline ilişkin ayrıntılı bir bilgi kayıt sisteminin oluşturulması EPDK’dan jet yakıtı teslim lisansı alacak şirketler için asgari şartların ağırlaştırılması, lisans talep eden şirketlerin mükellefiyet durumlarıyla ilgili kuruma sunulan bilgilerin GİB’den teyit edilmesi, olumsuz tespitler bulunan şirketlerin lisans almalarının engellenmesi istenildi.    

30 mükellef denetimde

VERGİ Denetim Kurulu Başkanlığı’nca, Raporda yer alan tespitler doğrultusunda, 30’a yakın mükellef nezdinde, jet yakıtlarını amaç dışı kullanmak suretiyle vergi kaybına neden olup olmadıkları yönünden vergi incelemesi başlatıldı. İlgili kamu kurumlarından yapılması talep edilen düzenlemeler ile Vergi Denetim Kurulu’nca başlatılan vergi incelemeleriyle, sektör üzerinde etkin bir denetim ve gözetim sisteminin kurulması, sektördeki faaliyetlerin kayıt altına alınması ve suistimale sebebiyet veren mükellefler üzerindeki caydırıcılığının artırılması hedefleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle