GeriEkonomi Mahmutpaşa esnafı bir aylık indirim süreci başlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mahmutpaşa esnafı bir aylık indirim süreci başlattı

Mahmutpaşa esnafı bir aylık indirim süreci başlattı
refid:21301006 ilişkili resim dosyası

550 yıllık tarihiyle Türkiye'nin en büyük ve en eski çarşılarından biri olan, “ortadireğin alışveriş mekanı” Mahmutpaşa, 29 Ağustos-29 Ekim tarihleri arasında, tarihinde ilk kez alışveriş festivaline ev sahipliği yapacak. Fiyatlarda yüzde 70'e varan indirimler olacak.

Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından 1462  yılında yaptırılan tarihi Mahmutpaşa Çarşısı, AVM'lere karşı indirim festivali  ile meydan okuyacak. Esnafın tümünü tatlı bir heyecanın sardığı şu günlerde,  festival etkinlikleri için son hazırlıklar sürüyor.

300 esnafın katılacağı festival kapsamında ürünlerde yapılacak  indirimler, özellikle genç nesil tarafından yeterince bilinmeyen Mahmutpaşa'yı  eskisi gibi alışverişin merkezi haline dönüştürecek. Sokak defilesiyle başlayacak  olan festival, mehter takımı ve bando gösterisi, yarışmalar, müzik şölenleri,  halka yapılacak yiyecek ve içecek ikramlarıyla renklenecek.

“Mahmutpaşa'yı yeni neslin tanımasını istiyoruz”

Mahmutpaşa Tüccar ve Esnafları Koruma Çarşıyı Güzelleştirme Derneği  Saymanı Levent Savaş Orduoğlu, yaptığı açıklamada, festivali,  Mahmutpaşa'yı, yeni neslin de tanımasını sağlamak, ailelerin giyim merkezi  olgusunu yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Genç neslin Mahmutpaşa'yı yeterince tanımadığını daha çok alışveriş  merkezlerini tercih ettiklerini belirten Orduoğlu, “Mahmutpaşa tarihi ve mistik  özelliğe sahip bir yer. Mahmutpaşa, 550 yıllık tarihi eserlere sahip. Bu yönden  büyük artıları var. Gençlerin alışveriş yaparken bu tarihi güzelliklerin  arasında, kendilerine de bir yer bulacağına inanıyoruz. Gençler Mahmutpaşa'nın  hem tarihi özelliklerini görecekler hem de alışveriş yapacaklar diye  düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Mahmutpaşa'nın piyasadan ucuz olduğunu ancak fiyatları festival süresince  daha da aşağı çekerek, çarşı esnafını ve ürün kalitesini tanıtmak istediklerini  dile getiren Orduoğlu, “Mahmutpaşa'da abiye, nişanlık, gelinlik, günlük kıyafet  ve ayakkabı mevcut. Bu festivalin müşterilerimiz ve bizim açımızdan daha iyi  olacağına inanıyoruz” dedi.

29 Ağustos-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival  boyunca defileler düzenlenecek, müşterilere ikramlar sunulacak, mehter  gösterileri yapılacak, konserler verilecek.

Tarihi Yarımada'daki düzenleme çalışmaları kapsamında Mahmutpaşa'nın da  elden geçirileceğini anlatan Orduoğlu, “Mahmutpaşa'nın elden geçirilmesi için  bizim bazı taleplerimiz var. Bu taleplerimize Kültür ve Turizm Bakanlığı ile  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sıcak bakacağına inanıyoruz. Mahmutpaşa'nın  çevresinin düzenlenmesini ve müşterilerimizin daha rahat alışveriş yapabilmesi  için otopark alanlarının kurulmasını istiyoruz” dedi.

Orduoğlu, Mahmutpaşa'ya düğün alışverişi için gelen müşterilerin  yüklerinin çok ağır olduğunu, ileriki bir dönemde müşterilerin yükünü hafifletmek  için kargo sistemi kurarak, satın alınan ürünleri eve teslim etmeyi  planladıklarını söyledi.

Gelinlikler 500 liraya düşecek

Mahmutpaşa'da gelinlik satışı üzerine 34 yıldır esnaflık yapan Ali  Gürsoy, Mahmutpaşa'nın çok hareketli bir yer olduğunu ancak bu hareketi daha da  yoğunlaştırıp İstanbul halkına büyük bir hizmet vermeyi düşündüklerini belirtti.

Alışveriş için İstanbul dışından da Mahmutpaşa'ya çok sayıda vatandaşın  geldiğini anlatan Gürsoy, “Festival dolayısıyla fiyatlar daha da cazip hale  gelecek. Ürünlerde, yüzde 70 varan indirim uygulanacak. Ortalama 990 lira olan  bir gelinlik fiyatı, festival dolayısıyla 500 liraya düşecek. Müşterilerimiz  yalnızca gelinliği bu fiyata alacaklarını düşünmesinler. Gelinliğin yanında duvak  ve çiçeğini de vereceğiz” dedi.

Mahmutpaşa'da giysi dışındaki ürünleri de bulmanın mümkün olduğunu ifade  eden Gürsoy, “Alışveriş merkezlerine karşı değiliz ama burada da 550 yıllık bir  geçmiş var. 550 yıllık geçmişi sahiplenmeye çalışıyoruz. Mahmutpaşa, Kapalıçarşı  ile birlikte, alışveriş kültürünün başladığı bir yer” diye konuştu.

Festival dolayısıyla Mahmutpaşa esnafının çok heyecanlı olduğunu dile  getiren 33 yıllık esnaf Yaşar Alvon da 550 yıllık Mahmutpaşa Çarşısı'nı bir çok  insanın hala bilmediğini, bu nedenle festivalin, çarşının tanıtımı yönünden büyük  bir yarar sağlayacağına inandığını söyledi.

Firma sahiplerinin müşteriyle birebir ilgilendiğini ifade eden Alvon,  “Ürünlerimiz, belirli yerlerde satılan ürünler. Bu ürünlerin Mahmutpaşa'daki  fiyatlarını öğrenen müşterilerimiz aradaki farkı daha iyi anlayacaklar.  Ürünlerimizi çok uygun fiyata satmaya başladık bile. Mahmutpaşa'da sezon ürünleri  de çok hesaplı fiyata bulunabiliyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle