GeriEkonomi Mali sıkıntıdaki Teknik Alüminyum'u ABD'li şirket aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mali sıkıntıdaki Teknik Alüminyum'u ABD'li şirket aldı

Mali sıkıntıdaki Teknik Alüminyum'u ABD'li şirket aldı

Konkordato davası devam eden Teknik Alüminyum’u, ABD’li AA Metals isimli şirket satın aldı. ABD’li şirket, 400 milyon liralık borcunu üstlendiği Teknik Alüminyum’un yüzde 100 hissesinin yeni sahibi oldu. Söz konusu satış, konkordato davası devam ederken el değiştiren ilk şirket olma özelliği taşıyor.

TÜRKİYE’NİN ilk alüminyum levha üreticisi olarak 1960 yılında kurulan Teknik Alüminyum San. AŞ,. sektörün köklü firmalarından biri. 133 dönüm üzerine kurulu şirket 2016 yılında en çok ihracat yapan ilk 100 firma arasındaydı.

Geçen yıl baş gösteren mali darboğazı aşamayan Teknik Alüminyum konkordato talep etmişti. Mahkeme şirketin talebini kabul etti, bu yılın başında bir yıllık kesin mühlet verdi.

Mali sıkıntıdaki Teknik Alüminyumu ABDli şirket aldı

Teknik Alüminyum, 2016'da en çok ihracat yapan 100 şirket listesinde yer almıştı.

Şirket bu kararla birlikte rahat bir nefes alırken diğer yandan satış sürecine de hız verildi. 400 milyon dolar cirolı AA Metals’in sahibi Çin asıllı ABD vatandaşı Jack Cheng, Teknik Alüminyum’u satın almak için görüşmelere başladı. Bir danışmanlık şirketi aracılığı ile başlayan görüşmeler geçen Mart ayında olumlu sonuçlandı; taraflar el sıkışarak masadan kalktı. Anlaşmaya göre AA Metals, şirketin 400 milyon liralık banka ve piyasa borçlarını üstlendi.

Mali sıkıntıdaki Teknik Alüminyumu ABDli şirket aldı

AA Metals Türkiye Temsilcisi Emre Paksoy ve şirketin sahibi Jack Cheng,

ÖDEMELERE BAŞLADI
AA Metals yetkilileri, Teknik Alüminyum ile anlaşmaya vardıktan sonra bu kez, alacaklı şirket ve bankalar ile görüşmelere başlandı. Üç ay kadar süren bu görüşmeler de olumlu sonuçlandı. Bankalara olan borçlar yapılandırıldı. Anlaşma sağlanması sonrası piyasaya olan borçların da 100 milyon liralık kısmı ödendi. AA Metals ile anlaşmanın sağlanması sonrası Teknik Alüminyum için açılan davadan feragat edildi. Mahkeme geçen 16 Temmuz’da şirketin talebi üzerine, verdiği konkordato kararını kaldırdı. Böylece Teknik Alüminyum 9 ay kadar sonra konkordato sürecinden çıkmış oldu. Teknik Alüminyum’un avukatı Şevket Çelik, “Bu satış Türkiye’de, konkordato davası devam edip de satılan ilk büyük şirket. Henüz ikinci bir örneği yok. Türkiye’de, konkordatoda olan şirketlere yönelik olumsuz bir algı var. Ancak, ABD başta olmak üzere birçok ülkede tersi bir durum söz konusu… Onlar, bu tür şirketleri aynı zamanda iyi bir fırsat olarak da değerlendiriyor” diye konuştu.

Mali sıkıntıdaki Teknik Alüminyumu ABDli şirket aldı

ABD'de kurulu bulunan AA Metals'in 2018 cirosu 400 milyon dolar olarak açıklandı.

KAPASİTEYİ YÜZDE 100’E ÇIKARACAĞIZ
AA Metals Türkiye Temsilcisi Emre Paksoy ise, ABD ile Çin arasındaki gerilimin satış sürecini olumlu etkilediğini söyledi. Paksoy, açıklamasının devamında şunları söyledi: “ABD-Çin arasındaki gerilim satış sürecine ivme kazandırdı. Satıştan sonra Teknik Alüminyum yeniden hareketlendi. Bir süre önceye kadar yüzde 25 kapasite ile çalışan tesis şimdilerde yüzde 60 kapasite ile çalışıyor. Bu oranı yıl sonunda yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yine, daha önce çalışan sayısı 40’a kadar düşmüşken şuan 160 kişi çalışıyor. Bu sayıyı da 200’ün üstüne çıkaracağız. Bu süreçte bize hem ilgili bankalar hem piyasadaki alacaklılar çok öneli katkı sundu. Yine, işçi sendikası başta olmak üzere Teknik Alüminyum çalışanları da iyi niyetli tutumları ile zorlu sürecin aşılmasında destek oldu.”

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle