GeriEkonomi Kuş gribi yoksulluk sınırını düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi yoksulluk sınırını düşürdü

Kuş gribi yoksulluk sınırını düşürdü
refid:3434693 ilişkili resim dosyası

Kuş gribinin tavuk ve yumurta fiyatlarında yol açtığı düşüş, dört kişilik bir ailenin dengeli beslenebilmesi için yapmak zorunda bulunduğu aylık gıda harcaması tutarını da yüzde 0.17 oranında düşürdü. Buna bağlı olarak yoksulluk sınırı da 1598 YTL’ye geriledi.

Türk Araştırma Merkezi’nin yaptığı hesaplamaya göre, dört kişilik bir ailenin dengeli beslenebilmesi için yapması gereken ve açlık sınırı olarak nitelendirilen aylık harcama tutarı ekim ayında yaklaşık 1 lira (yüzde 0.17) oranında gerileyerek 525.71 YTL oldu. Açlık sınırı eylül ayında 526.59 YTL olarak gerçekleşmişti. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.25, yılın ilk 10 ayında yüzde 2.29 ve yıllık ortalamada ise yüzde 9.87 oranında arttı. Türk-İş, 2005 yılı enflasyon hedefinin gerçekleştirilmesinde gıda fiyatlarındaki değişimin olumlu katkısı olacağını kaydetti.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik ailenin gıdanın yanı sıra, kira, ulaşım, yakacak, aydınlatma, su, giyim, eğitim, telefon, kültür gibi temel gereksinimleri için yapması gereken ve yoksulluk sınırı olarak nitelendirilen harcama tutarı ise ekim ayında 1597.90 YTL olarak gerçekleşti. Yoksulluk sınırı geçen ay 1.600.58 YTL olarak gerçekleşmişti.

Türk-İş’in belirlemelerine göre et, ekim ayında tavuk fiyatında önemli oranda gerileme oldu. Bir önceki ay 4.40 lira olan tavuğun kilogram fiyatı bu ay 2.45 liraya geriledi. Benzeri şekilde 0.13 lira olan yumurtanın tanesi 0.10 liradan satılmaya başlandı. Ekim ayında etin fiyatı aynı kalırken balık ise mevsiminin başlaması ve bollaşması nedeniyle mutfak harcamalarında bir rahatlama sağladı. Geçen ay ortalama sebze kilogram fiyatı 1.24 lira olarak hesaplanırken bu ay 1.23 lira, ortalama meyve fiyatı 1.26 lira iken bu ay 1.23 lira olarak hesaplandı. (ANKARA/ANKA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle