GeriEkonomi ‘Kurban’dan önce yeni program geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Kurban’dan önce yeni program geliyor

‘Kurban’dan önce yeni program geliyor
refid:24755746 ilişkili resim dosyası

ORTA Vadeli Program (OVP) ile ilgili çalışmaların hızlandığını açıklayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “FED beklenen adımı atmadı. Ama er ya da geç atacak. FED her ay 85 milyar dolarlık tahvil alıp piyasaya para pompalıyor. Bu da bitmeli, artık normale dönmeliyiz” mesajı verdi.

Yılmaz, OVP’nin Kurban Bayramı’ndan önce tamamlayacaklarını açıkladı. OVP çalışmalarının son aşamaya geldiğini kaydeden Yılmaz, Bingöl temaslarının ardından uçakta gazetecilerin ekonomiye ilişkin sorularını şöyle yanıtladı:

BU ÇERÇEVEDE İLK

“Programda makro ekonomik verileri yeniliyoruz. Bu yıl da üç yıla ilişkin verileri yenileyip revize edeceğiz. Temel bütçe büyüklükleri ortaya çıkmış olacak. OVP bütçe sürecine de yol gösterecek. Temel politikaları, yol haritamızı ortaya koyacağız. Yeni OVP’nin iki özelliği var.Birincisi onuncu beş yıllık programdan sonraki ilk OVP olacak. Onuncu plandaki çerçeve ilk defa OVP’ye yansıyacak. İkinci özelliği dünyada FED sinyalleriyle başlayan yeni bir dönem var. FED beklenen adımı atmadı, ama er ya da geç atacak. Devletler giderek borçlandı, ekonomiyi canlandırmak için harcma yaptı. Bir yandan da genişleyici para politikası izleyip dolar ve euro bastı. Ama her politikanın bir sınırı var. Ekonomiyi canlandırmak için harcayalım diyorlar ama bunun bir sınırı var. FED her ay 85 milyar dolarlık tahvil alıp piyasaya para pompalıyor. Bu da bitmeli artık normale gitmemiz lazım.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle