GeriEkonomi Kriz yüzünden 90 bin aile elektriksiz kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz yüzünden 90 bin aile elektriksiz kaldı

Kriz yüzünden 90 bin aile elektriksiz kaldı

Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan'da, kriz nedeniyle elektrik faturalarını ödeyemeyen 90 bin aile elektriksiz kaldı.

Mali krizle mücadele temelinde alınan ekonomik tedbirler çerçevesinde taşınmaz mal varlıklarına getirilen ek vergilerle birlikte gelen yüksek elektrik faturalarını ödemekte zorluk çekenlerin sayısı gün geçtikçe artarken, yılın ilk beş ayında faturalarını ödeyemeyen 30 bin ailenin daha elektriğinin kesilmesiyle "karanlığa gömülen" aile sayısının 90 bine ulaştığı bildirildi.

Yunanistan Elektrik Kurumu'nun (DEH), daha önce de elektrik faturasını ödemekte zorluk çeken ancak, buna ek vergilerin de eklenmesiyle ödemeyi tamamen durduran bir milyonun üzerinde aboneye uyarı mektubu gönderdiği öğrenildi.


DEH'in, abonelerinden Kasım ayında 388,9 milyon euro olan alacağının Mayıs ayında 668,1 milyon euroya ulaştığı bildirildi.

Yunanistan'da, ekonomik yardım karşılığında AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF ile imzalanan memorandum çerçevesinde Papadimos hükümeti döneminde taşınmaz mal varlıklarına getirilen ek vergilerin elektrik faturalarıyla tahsil edilmesi geçim sıkıntısı çeken vatandaşları zor durumda bırakıyor.      


Kriz nedeniyle gelirleri azalan vatandaşların çoğu elektrik faturalarını taksitle ödeme yoluna giderken, faturalarını ödeyemeyen abonelerin ise elektriği kesiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle