Kredi kartı yasasında beklenti karşılanmadı

Hürriyet Haber
05.08.2009 - 11:50 | Son Güncelleme:

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, 7 Temmuz'da yürürlüğe giren “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu” kapsamında kredi kartı borcunu taksitlendirmek için şu ana (4 Ağustos 2009) kadar yaklaşık 85 bin tüketicinin başvurduğunu söyledi.

Kaya, yaptığı açıklamada, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu”nda değişiklik yapılması hakkındaki kanunun yürürlüğe girmesine rağmen, bazı bankaların geçici 5. maddeyi uygulamak istemediğini iddia etti.

Düzenlemenin kredi kartı borcu nedeniyle haklarında icra takibi başlatılmış olan 875 bin tüketiciyi kapsadığını anımsatan Kaya, borçlarının asgari ödenmesi gereken bölümünü yatıran ve her an icra takibi başlatılacak 9 milyona ulaşan kart mağduru bulunduğunu, bunların düzenlemeye dahil edilmediğini belirtti.

“Kanun kapsamında kredi kartlarını borçlandırmak için şu ana kadar mağdurların sadece yüzde 10'a yakın kısmı, yani yaklaşık 85 bini müracaat etti” diyen Kaya, “Bugüne kadar taksitlendirme kapsamındaki toplam 3 milyar 100 milyon lira tutarındaki borçtan sadece 300 milyon lirası yeniden yapılandırıldı” dedi.
Kaya, tüketicilerin başvurularını son güne bırakmış olabileceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

'Ancak, bazı tüketiciler de 'taksitlendirsem bile nasıl olsa bunu ödeyemeyeceğim' diyerek başvuru yapmıyor. Düzenlemeden yararlanmak için haklarında icra takibi başlatılmış tüketiciler başvurabiliyor. Oysa takibe alındığını bilmeyen çok sayıda tüketici başvuru yapamadı. Bunlar bankaların kayıtlarında yer alıyor. Bankalar, tüketicileri arayıp bu konuda bilgilendirmiyorlar. Bankalar, böyle yaparak takibe aldıkları tüketicileri gizliyorlar.

Bankalara giden tüketicilere de görevliler, 'siz düzenlemeden yararlanmıyorsunuz, şu an bilgisayar sistemlerimiz müsait değil, dilekçeyi işleme koymak için genel müdürlüğümüz karar verecek, siz kapsam dışısınız' denilerek başvurularını engelliyorlar. Oysa bankalardan, takibe aldıkları tüketicilere davet mektubu göndererek 'bankamıza kadar buyurun borcunuzu taksitlendirelim' demelerini beklerdik. Ancak, bunu göremiyoruz. Amaçları, sürenin bitimi sonrası haklarında icra takibi başlatıp daha fazla kar elde etmek.”

Kaya, engellemelerle karşılaşan tüketicilerden başvurularını yazılı yapmalarını ve böylece geri çevrilmesi durumunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kanalıyla ellerindeki belgeyle haklarını arayabileceklerini bildirdi.

BAŞVURU 7 EYLÜLDE SONA ERECEK

Düzenlemeyi “batık alacakları kurtarma adına yapılan operasyon” olarak değerlendiren Kaya, şöyle devam etti:

“Düzenlemeyle yapılacak tahsilat rakamı kanunun çıkışı için yapılan masraftan daha az kalacaktır. Bu da bizleri üzüyor. Uygulama mağdur olmasına rağmen borcunun asgari tutarını ödediği için yararlanamayanları kapsayacak hale getirilmeli. Bu gerçekleşirse 9 milyona yakın tüketici rahatlayacaktır.”

Kaya, başvuruların 7 Eylülde sona ereceğine dikkati çekerek, düzenlemeden yararlanmak isteyen mağdurlardan başvurularını bir an önce yapmalarını istedi.

KANUNUN KAPSAMI

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasal düzenleme, 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle ödeme ihtarı çekilen, icra takibi başlatılan veya banka tarafından takip olunan tüketicileri kapsıyor.

“Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” uyarınca, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamıyor.

Haklarında ihtar çekilenler veya icra takibi başlatılanlar ya da kurulca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içinde sınıflandırılmış kredi kartı borcu bulunan kart hamilleri, düzenlemeden yararlanmak için 60 gün içinde bankalara, bankaların avukatlarına, varlık yönetim şirketlerine veya temsilcilerine yazılı olarak başvurmaları gerekiyor.

Kart sahipleri, bunu yapması durumunda, icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25'ini de kabul edilen plan çerçevesinde borçlarını ödeme hakkına sahip olacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı