GeriEkonomi Köy Hizmetleri, fil gibi 900 milyon doları yuttu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köy Hizmetleri, fil gibi 900 milyon doları yuttu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kamudaki israfa en çarpıcı örneklerden biri olarak Köy Hizmetleri'ni gösterdi. Bu kurumun 1 milyar dolarlık bütçesinden sadece 100 milyon dolarının köylere hizmet olarak gittiğini belirten Hisarcıklıoğlu, ‘‘Fil böyle olunca karnı doymuyor’’ dedi.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün yaşanan ekonomik krizin Cumhuriyet döneminin en ağır krizi olduğunu söylerken, kamuda israfın artan boyutlarda devam ettiğini vurguladı. Bunu örneklerle anlatan Hisarcıklıoğlu, ‘‘Türkiye, en kısa sürede değişimi ve dönüşümü yaşamalıdır. Aksi takdirde toparlanmamız mümkün değildir’’ dedi.

Hisarcıklıoğlu, GASİAD'ın (Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği) düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik tablonun giderek ağırlaştığını söyledi. Konuşmasında kamuda israfın inanılmaz boyutlara ulaştığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şu örnekleri verdi:

‘‘Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün bütçesi 1 milyar dolar iken, bunun ne kadarı köylere hizmet olarak gitmiş, tahmin edebiliyor musunuz? Sadece 100 milyon dolar. Yani köylere giderken 900 milyon dolar da arada gitmiş. Nereye, filin içine. Fil böyle olunca onun karnını doyurmamız mümkün değil. İsmi önemli değil bir ilimizdeki havaalanından günlük yararlanan kişi sayısı sadece 18 iken, çalışan personel sayısı 200 kişi. Yani yolcu başına 12 kişi düşüyor. O havaalanının, yılda 10 milyon dolar zarar ettiği belirlendi.’’

İsrafın önüne geçilerek üretime ağırlık verilmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, ‘‘Türkiye değişimi ve dönüşümü yakalamazsa, bırakın dışardan gelecek 10 milyar doları, 50 milyar dolar da gelse duvara toslar’’ dedi. Türkiye'nin özelleştirmeden korkmaması gerektiğini dile getiren Hisarcıkloğlu, Ankara'da bugün ‘‘Özelleştirmeye acaba, Özelleştirme İdaresi'nden mi başlasak’’ diye düşünüldüğünü söyledi.

Hisarcıklıoğlu, 208 oda ve borsanın bulunduğu Türkiye'de, sadece sulu tarım ve turizmin canlı olduğu 5 il ile Afşin ve Elbitan'ın krizden şimdilik etkilenmidiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Belediye başkanlarının seçimlerde aldıkları oylara dikkat edin, hep partilerinin üzerindedir. Zira, halk çalışana oy veriyor. Lidere bağlı değil, halka bağlı milletvekilleri olmalıdır. Milletvekilleri altı imparator yerine, halkın seçtiği milletvekilleri olmalıdır. Ama, bizde önce lider, sonra parti grubuna bağlı milletvekilleri var’’ dedi.

PARA KASASINA İLGİ ARTTI

Bu arada para kasası satışında patlama olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, ‘‘Halkın mevcut ekonomik sıkıntı içinde sisteme güvenmediği için, kaynaklar yastık altına gitti’’ diye konuştu. Para kasası imalatında önemli merkezlerden biri olan Gaziantep'te kasa üretiminin hızlandığını, il ve ilçelerde para kasası satışları arttığını belirten Hisarcıklıoğlu, ‘‘Vatandaş ve yatırımcılar artık, paralarını ve yatırıma ayırıp vazgeçtikleri birikimlerini kasalarda saklıyor. Bugün mevduat hesaplarında, döviz hesabı ilk kez Cumhuriyet döneminde yüzde 50'nın üzerine çıktı. Türk lirasına güven kalmadı’’ diye konuştu.

Halk Bankası kredisinin yüzde 70'i 81 firmada

Konuşmasında son günlerde üzerinde sıkça durulan İstanbul Yaklaşımı, Londra Yaklaşımı yöntemine yeni bir isim takan Hisarcıklıoğlu, ‘‘Biz buna artık Anadolu yaklaşımı diyoruz’’ dedi. ‘‘Anadolu Yaklaşımı centilmenlik anlaşmasıdır. Alacaklı bankaların, borçlu firmalar üzerine gitmeden buna hep birlikte hayat vermesi demektir. Anadolu Yaklaşımı 3 aşamalıdır’’ diyen Hisarcıklıoğlu, bunları şöyle sıraladı:

Birincisi bankaların temerrüt faizlerini kaldırması gereklidir. Zira, katlanarak giden faizler ödenmez hale gelmektedir.

İkincisi, icra-iflas yasasındaki değişikliktir. Bir firmanın durumu kötüyse, hemen birinci sıraya girebilmek için firmalar adeta haciz sırasına girmek için yarışıyor. Hep birlikte firmanın üzerine çullanıp, batmasına yol açıyor.

Üçüncüsü ise KOBİ'lerdir. Halk Bankası'ndan verilen kredilerin yüzde 70'i 81 firmaya kullandırılırken, kalan yüzde 30 ise 22 bin firmadan verilmektedir. KOBİ'ler, Halk Bankası kredilerinin ancak yüzde 4'nü kullanıyor. Halk Bankaları, Kobibank'a dönüşmeli. Kamu bankaları siyasetten arındırılırken, bu bankaların başına gelenlerin elini ayağını bağlamışız.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle