GeriEkonomi Köşkün sahibinden Paramparça'nın yapımcısına icra takibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köşkün sahibinden Paramparça'nın yapımcısına icra takibi

Köşkün sahibinden Paramparça'nın yapımcısına icra takibi

PARAMPARÇA ve Kördüğüm gibi dizilerin yanı sıra Big Brother Türkiye ve Sıradaki Gelsin isimli yarışma programlarına da imza atan Hollandalı Endemol kritik bir icra takibi ile karşı karşıya kaldı. Endemol'a karşı, dizi çekimlerinin yapıldığı köşkün kirası ödenmeyince mülk sahibi harekete geçti. Kira alacağına karşılık, tamamı sponsorlu 190 parça eşya 'Kiralayanın Hapis Hakkı' kapsamında haczedildi. Endemol Shine Türkiye adına yapılan açıklamada ise , "Yapılan işlem hukuka aykırı olarak alınmış olan bir hapis hakkı kararı... Buna ilişkin uygulama ise usulsüz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Endemol Shine Türkiye geçen 7 Haziran günü, Dayan Yüreğim isimli dizinin oyuncuları ve set ekibinin eylemi ile gündeme geldi. Aralarında, Ege Aydan,

Köşkün sahibinden Paramparçanın yapımcısına icra takibi
Ece Uslu'nun da bulunduğu bir grup, yapımcı şirketi, paralarını alamadıkları için protesto etti. Aynı gün, Endemol Medya Prodüksiyon Tic. Limited şirketine karşı da bir haciz işleminin yapıldığı anlaşıldı.

KÖŞKÜN KİRASI ÖDENMEYİNCE...
Haczi yapan şirket Tatar İstanbul Otelcilik A.Ş... Kayserili Tatar Ailesi'ne ait şirketin sahip olduğu Beykoz'daki köşk Endemol'un bir dizi yapımına da ev sahipliği yaptı. Beykoz İcra Müdürlüğü ekipleri ve alacaklı şirket avukatı, Endemol'e dair tüm eşyaları tek tutanak altına alarak haczetti. Avukat Resul Özmen'in başlattığı icra takibi sonrası yapılan haciz işleminin gerisinde ise, köşkün ödenmeyen kira borcu yer aldı.

HALIYA DA YATAĞA DA HACİZ
Ödenmeyen kiranın toplam tutarı 539 bin 685 TL olarak kayda girdi. Tamamı sponsorlu olan 190 parça eşya arasında ise, deyim yerinde ise yok yok!... Halıdan, kitaplığa, yataktan, vazoya, bar eşyasından çerezliğe tüm eşyalar haczedildi.

Köşkün sahibinden Paramparçanın yapımcısına icra takibi

Tutanağa göre haciz işlemi 7 Haziran günü bu köşkte yapıldı. 

Edinilen bilgilere göre şirketin mali sıkıntıya girmesine, zarar eden bazı film projeleri oldu. Konuya yakın bir kaynak şirketin 80 milyon TL kadar borcu olduğunu ifade etti. Aynı kaynak, yine şirketin yurt dışına sattığı yapımlar nedeni ile 15 milyon dolar alacağı olduğunu söyledi.

200 ÜLKEDE SEYİRCİ KARŞISINDA
Hollandalı Endemol, eğlence sektöründe dünyanın lider şirketi olarak biliniyor. 1994 yılında kurulan şirketin dünya genelinde 31 ülkede şirketi bulunuyor. Yapımları her yıl 200 farklı ülkede milyonlarca kişiye ulaşan Endemol 3 yıl önce Shine Group ile birleşerek Endemol Shine Group adı ile faaliyetlerini sürdürmeye başladı.

Köşkün sahibinden Paramparçanın yapımcısına icra takibi

9 YILDIR TÜRKİYE'DE FAALİYETTE
Türkiye'de ise Şubat 2008'de kurduğu Endemol Medya ile faaliyet gösteriyor. 19 milyon 850 bin TL sermayesi olan şirketin hissedarları ise Endemol Shine Group B.V ve Endemol Shine Opco Holding BV. Endemol Medya'nın yapımları arasında Canlı Para, Benzemez Kimse Sana, Var Mısın Yok Musun, Eyvah Düşüyorum, Big Brother Türkiye gibi yarışma programlarının yanı sıra, Paramparça ve Kördüğüm gibi dizi film projeleri yer aldı.

Köşkün sahibinden Paramparçanın yapımcısına icra takibi

Konu ile ilgili Endemol Shine Türkiye adına açıklama yapan Av. Gamze Sanduraç Baykal şunları kaydetti: "Tatar İstanbul Otelcilik A.S'ye ait köşk Endemol Shine Türkiye tarafından Evlat Kokusu isimli dizi filmin çekimleri için kullanıldı. Mal sahibi ile Endemol Shine Türkiye arasında söz konusu gayrimenkulün çekim yapılmayan aylarına ilişkin devam eden bir hukuki süreç bulunuyor. Müvekkil, hali hazırda söz konusu gayrimenkulü kullanmamakta.
Haberde belirtilenin aksine, herhangi bir haciz işlemi mevcut olmayıp, yapılan işlem hukuka aykırı olarak alınmış olan bir hapis hakkı kararı ve buna ilişkin usulsüz uygulamadır. Haczedildiği iddia edilen mallar ise Endemol Shine Türkiye'ye dahi ait olmayan sponsor ürünleridir. İyi niyetli 3. kişi konumundaki sponsorlar da gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklardır. Söz konusu hapis hakkı kararına ve yapılan işleme ilişkin gerekli şikayet prosedürü de en kısa zamanda başlatılacaktır."
Köşkün sahibinden Paramparçanın yapımcısına icra takibiKöşkün sahibinden Paramparçanın yapımcısına icra takibi


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (14.06.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle