GeriEkonomi Konutta doğalgaza zam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konutta doğalgaza zam

BOTAŞ, yarından geçerli olmak üzere doğalgaz çıkış fiyatlarına konutlarda yüzde 3.5 zam yaptı. Sanayide ise yüzde 3.2 indirime gidildi.

Bu arada yarından itibaren yürürlüğe girecek yeni tarifede, doğalgazın metreküp fiyatı, ötv, kdv ve iletim bedeli hariç 279 bin 454 lira olarak, konutlar ve sanayide “eşitlenmiş” oldu.

Belediyeler başta olmak üzere doğalgazın perakende fiyatı ise dağıtım şirketleri

EGO ZAM ÖNCESİ DOĞAL GAZ SATIŞINI KISTI
EGO Genel Müdürlüğü, Başkent’te doğal gaza yarından itibaren yüzde 5 oranında yapılması beklenen zam öncesinde gaz satışlarını kıstı. EGO satış vezneleri Ankaralılar’a 20 YTL’den fazla gaz satışı yapmadı. Zam öncesi doğal gaz almak için vezneler önünde uzun kuyruklar oluşturan yurttaşlar, satışın 20 YTL ile sınırlandırılmasına tepki gösterdiler. (Anka)
tarafından ayrıca belirlenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, dünyada 'sanayide' doğalgaz fiyatlarının konuta göre daha ucuz olduğunu, Türkiye'de ise bunun tam tersi bir durumun söz konusu olduğunu hatırlatırken, yavaş yavaş dünya standartlarına ulaşmak için böyle bir düzenleme yapıldığını bildirdiler.

BOTAŞ'ın belirlediği fiyat, toptan çıkış fiyatı olduğu için, fiyatlara ÖTV ve KDV dahil bulunmuyor.

Vatandaşı ilgilendiren perakende fiyat bulunurken, BOTAŞ'ın belirlediği çıkış fiyatına ÖTV ve KDV'nin yanı sıra belediyelerin birim hizmet ve amortisman bedelleri, sanayi için kullanılacak doğalgazda ise boru hattı iletim fiyatları ekleniyor.

Birim hizmet ve amortisman bedelleri, dağıtım yapan belediye ya da dağıtım şirketlerine göre değiştiği için, zam tüketicilere her şehirde farklı oranlarda yansıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle