Koç’un yeni CEO’su Levent Çakıroğlu

Hürriyet Haber
20.02.2015 - 00:55 | Son Güncelleme:

KOÇ Holding CEO’su Turgay Durak, 2010 yılından bu yana devam ettirdiği görevini Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu’na devretmeye hazırlanıyor.

Koç Holding’den yapılan açıklamada, Çakıroğlu’nun dün itibariyle Koç Holding CEO Vekili olarak atandığı ve 31 Mart’ta gerçekleşecek Genel Kurul sonrası CEO’luk görevine başlayacağı belirtildi. Bu görev değişimi çerçevesinde Arçelik Finansman ve Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Fatih Kemal Ebiçlioğlu Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı görevini üstlenirken; Arçelik Satış (Avrupa, Amerika, Asya, Pasifik) Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulgurlu ise, Arçelik Genel Müdürü olarak atandı.

EN BÜYÜK YATIRIM DÖNEMİ
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, bayrak değişimine ilişkin yaptığı açıklamada; Turgay Durak’a Koç Topluluğu’na uzun yıllardır sağladığı katkılar ve liderliği için teşekkür ederken; Levent Çakıroğlu, Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Hakan Bulgurlu’ya yeni görevlerinde başarılar diledi. Turgay Durak’ın 40 yıla yaklaşan görev süresi boyunca Koç Topluluğu’na özveri ve bağlılıkla hizmet ettiğini vurgulayan Mustafa Koç şöyle konuştu: “Topluluğumuz, Turgay Durak’ın liderliğinde çok önemli başarılara imza attı. Ford Otosan Genel Müdürlüğü döneminde şirketimizi toplam otomotiv pazarında liderliğe taşıyan Turgay Durak, ülkemiz otomotiv sanayiinin gelişimine de büyük katkı sağlamıştır. Turgay Durak, Koç Holding CEO’luğu boyunca da hem şirketlerimizin rekabetçiliği hem de ülkemizin geleceği adına Ar-Ge’ye, inovasyona büyük önem vermiş; globalleşme yolculuğumuzda önemli adımlar atmıştır. Kendisinin CEO’luğu boyunca Topluluğumuz son 3 yılda yaklaşık 20 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirmiş ve tarihinin en büyük yatırım dönemini Turgay Durak’ın liderliğinde sürdürmüştür.”

ULUSLARARASI BAŞARI ETKENİ
Mustafa Koç, 16 yılı aşkın süredir Levent Çakıroğlu’nun Koç Topluluğu bünyesinde çok önemli görevler üstlendiğine dikkat çekerken, şöyle devam etti: “Levent Çakıroğlu, Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı ve Arçelik Genel Müdürlüğü süresince uluslararası rekabetçiliğimizi artıran çalışmalara imza atarken, Topluluğumuzun küresel vizyonuna güç kattı. Arçelik’in yurtiçindeki istikrarlı başarasına ilave olarak uluslararası markaları ile global yolculuğundaki atılımlarını, Güney Afrika’da Defy satınalmasını, Uzakdoğu yatırımlarını başarıyla yürüttü. Levent Çakıroğlu döneminde Beko, Avrupa’da pazar payını en çok artıran beyaz eşya markası olmuş, dünyanın en büyük pazarlarında büyük başarı elde etmiştir. Kendisine CEO’luk görevinde başarılar diliyorum. Eminim ki, Arçelik’in ve Topluluğumuzun dayanıklı tüketim sektöründeki başarı yolculuğu da Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Hakan Bulgurlu’nun üstlendiği görevler ile de artarak devam edecek.”

Hesap uzmanlığından CEO’luğa

ANKARA Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans öğrenimini tamamlayan Levent Çakıroğlu, Illinois Üniversitesi’nden Yüksek Lisans derecesini aldı. İş yaşamına 1988 yılında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı Yardımcısı olarak başlayan Levent Çakıroğlu, 1991 – 1997 yılları arasında Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1997 – 1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştıktan sonra 1997 yılında Maliye Bakanlığı’nda Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcılığı’na atandı. 1998 yılında Koç Holding’de Mali İşler Koordinatörü olarak iş yaşamına devam eden Levent Çakıroğlu, 2002 – 2007 yılları arasında Koçtaş Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2007 – 2008 yılları arasında Migros Genel Müdürlüğü’nü üstlenen Levent Çakıroğlu, 2008 yılında Arçelik Genel Müdürü olarak atandı. Levent Çakıroğlu 2010 yılından bu yana Arçelik Genel Müdürlüğü görevinin yanı sıra Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı’nı yürütüyordu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı