GeriKobi e-faturadan sonra şimdi de e-Arşiv
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

e-faturadan sonra şimdi de e-Arşiv

e-faturadan sonra şimdi de e-Arşiv
refid:27101435 ilişkili resim dosyası

Kamunun e-Dönüşüm düzenlemeleriyle hızlı bir dönüşüm sürecine giren Türk iş dünyası, e-Fatura sürecinden sonra, e-Arşiv uygulamasına geçiyor.

Mükellef firmalar e-Arşiv uygulamasıyla faturaların kâğıt nüshasını saklama yükünden kurtulup saklama maliyetlerini düşürecek, belgelerine hızla erişebilecek, nihai tüketiciye faturalarını e-posta yoluyla iletebilecek, işlem süreleri kısalacak, doğaya ve çevreye katkı sağlanacak.

e-Arşiv uygulamasının firma cirolarında ciddi oranda tasarruf sağlayacağını ifade eden Uyumsoft e-Dönüşüm Satış Kanalı Yöneticisi Volkan Şahin, şunları söyledi:

“Kağıt faturada oluşan baskı, kargo, personel ve zaman maliyetleri, e-Fatura uygulamasıyla ortadan kalktı. e-Arşiv uygulaması ile de, mükelleflerin tüm faturaları elektronik ortamda oluşturulup saklanacağından, faturaların kağıt nüshasını saklama yükü tarihe karışıyor. İşletmeler, nihai tüketicilerine faturalarını e-posta yoluyla iletebilecek ve dolayısıyla vatandaşlarda e-Dönüşüm sürecinin bir paydaşı olacaktır. Bu gibi yönleriyle e-Arşiv uygulaması, e-fatura uygulamasının işletmelere sağladığı tasarruf oranını katlayarak arttıracak. e-Arşiv ile firmaların cirolarında yüzde 1 oranında tasarruf yapacağını öngörüyoruz” dedi.

Volkan Şahin, e-Arşiv uygulamasından yararlanma izni verilen mükelleflerin, e-Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan vergi mükelleflerine gönderdikleri kâğıt faturaların ikinci nüshasını, elektronik ortamda muhafaza edebileceğini de açıkladı.

Ticari hayatta, e-Dönüşüm projeleri ardı ardına gerçekleşiyor

e-Fatura sistemine kayıtlı 20 binin üzerindeki mükellef işletmenin e-Faturanın ardından, e-Arşiv ve e-Defter uygulamasına geçeceğini anlatan Volkan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

“e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter uygulamasının ardından, e-İrsaliye, e-Ödeme gibi sisteme eklenecek yeni uygulamalar ve kayıtlı e-posta (KEP) hizmetinin yaygınlaşmasıyla, ticaret ve iş modelleri ile süreçleri; Internet tabanlı değişiyor. Bu uygulamalar mükellef işletmelerin işini kolaylaştıran teknolojik bir devrimdir. Bu uygulamaların şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi doğrultusunda, mükelleflerin ticari hayatını kolaylaştıran ve aynı zamanda bir tasarruf aracı olduğu da görülmektedir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle